وزیران خارجه روسیه و آلمان بر تمرکز برای احیای برجام تاکید کردند

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان بر تمرکز برای احیای برجام تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد: لاوروف و بربوک در گفت و گویی تلفنی درخصوص مذاکرات وین برای احیای برجام مذاکره و تبادل نظر کردند. 

روسیه و آلمان عضو گروه ۱+۴ در مورد برجام هستند و در مذاکرات وین برای احیای برجام شرکت دارند.

تاکنون هفت دور مذاکرات وین برگزار شده است و در زمان حاضر در چارچوب های مختلف ادامه دارد.  

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین امروز (جمعه) با دیدار علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام آغاز و با برگزاری جلسات با نمایندگان سه کشور اروپایی پیگیری خواهد شد.

به گزارش ایرنا، باقری دقایقی پیش برای ملاقات با انریکه مورا وارد هتل کوبورگ شد و سپس قرار است با نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار کند. جلسات در سطح کارشناسی نیز در خصوص موضوعات مختلف، با تمرکز ویژه بر رفع تحریم‌ها جریان دارد.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده کشورمان همچنین روز گذشته (پنجشنبه) به صورت دو جانبه با میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

این گفت‌وگوها به منظور تکمیل پیش‌نویس متن توافقات و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی برگزار می‌شود و به گفته مذاکره کننده ارشد چین، هیئت‎های مذاکره‌کننده طی دو روز گذشته در قالب‌های مختلف دوجانبه و چندجانبه در مورد مسائل اساسی دیدار کردند تا اختلافات در مورد رفع تحریم‌ها، تضامین و راستی‌آزمایی را بیشتر کاهش دهند.

لاوروف و بربوک در ادامه گفت و گوی تلفنی درخصوص حل و فصل بحران اوکراین گفت و گو کرده و از اقدامات در چارچوب گروه چهار نورماندی برای حل و فصل این مساله اعلام حمایت کردند.

گروه نورماندی از کشورهای روسیه، فرانسه، اوکراین و آلمان تشکیل یافته و سران کشورهای عضو این گروه تاکنون چند بار برای حل مساله اوکراین دیدار کرده اند و به تازگی نیز نشست این گروه در سطح مشاوران رئیس جمهور در پاریس برگزار شد. 

وزیران خارجه روسیه و آلمان در ادامه گفت و گوی تلفنی در خصوص واکنش ناتو و آمریکا به پیشنهادات روسیه برای ارائه ضمانت های امنیتی گفت و گو و تبادل نظر کردند. 

«جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو، روز چهارشنبه پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهادات امنیتی روسیه را به «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه این کشور ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: جان سالیوان سفیر آمریکا در روسیه در ساختمان وزارت خارجه این کشور حضور یافت و پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهادات مسکو درباره ضمانت های امنیتی را به معاون وزیر خارجه روسیه ارائه کرد.  

در بیانیه وزارت خارجه روسیه به جزییات سند حاوی پاسخ آمریکا به پیشنهادات روسیه درباره پیش نویس توافقنامه امنیتی بین روسیه و آمریکا اشاره ای نشده است.  

  وزارت امور خارجه روسیه در گزارش دیگری همچنین اعلام کرد که پاسخ کتبی ناتو به پیشنهادات ضمانت امنیتی مسکو، به سفیر روسیه در بروکسل تحویل داده شده است.

به گزارش ایرنا، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو، شامگاه چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم که فوراً تنشها را کاهش دهد. ناتو معتقد است که تنش‌ها و اختلافات باید از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل شوند و ناتو آماده شنیدن نگرانی‌های روسیه است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha