داغی شایعه‌ها در تنور نانوایی‌های ایرانشهر

زاهدان- ایرنا- بررسی‌های میدانی خبرنگار ایرنا از ایرانشهر نشان می‌دهد صفوف غیرمنطقی و کمبود نان در این شهرستان صحت ندارد و فضای مجازی سعی در داغ کردن تنور شایعات دارد.

به گزارش ایرنا، نان است دیگر نیازش امروز و فردا نمی‌شناسد وقتی جان و وجودی با آن قوت و زندگی با بوی گندمش جان می‌گیرد  یعنی مهم است. بودن نان و فراوانی‌اش از همان زمان‌ها که تمدن‌ها شکل گرفت و فلات ایران آباد شد تاکنون بوده و هست گاهی به جور زمانه و هجوم بیگانه از سفره‌ها کم می‌شد و گاهی به لطف نعمت‌های الهی و آسمان پر روزی جهان روزیمان را روشن نگاه می‌داشت.
 حالا این روزها در ایرانشهر سیستان و بلوچستان که نان قوت غالب و زینت اصلی سفره‌هاست فضای داغ شایعه‌ها از نبود و کمبود این نعمت سخت خاطرمان را آزرده، شایعه‌هایی که فضای مجازی را پر از نقل قول‌های گوناگون کرده گاهی از صف‌های طولانی نانوایی‌ها می‌گویند و گاهی از قیمت‌های نجومی و گاهی دیگر از خرید نان با واسطه و پارتی حرف می‌زنند.
اما با وجود همه شایعه‌ها مردم ایرانشهر و استان سیستان و بلوچستان به خوبی می‌دانند وقتی روزهای پر بارش و سیلابی چند وقت پیش را پیش‌رو داشتیم روستاییان که برای تامین نان با مشکل مواجه بودند از روستاهای اطراف به ایرانشهر می‌آمدند و نان مورد نیازشان را خریداری می‌کردند و این باعث صف و افزایش تقاضا شده بود. اما بررسی‌های میدانی و تحقیقی خبرنگار ایرنا از این شهر نشان می‌دهد بعد از گذر از روزهای سیلابی هم‌اینک صفوف نانوایی‌ها بسیار منطقی است و حتی از زاهدان شرایط خیلی بهتری دارد و این فضای مجازی است که با شایعه‌ها سعی در داغ شدن فضا دارد. 
اما برای اینکه بیشتر بدانیم در ایرانشهر و نانوایی‌هایش چه خبر است؟ این گزارش را بخوانید.

روالی که عادی است


مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت شلوغ صفوف خبازی‌های این شهرستان هم‌اینک به روال عادی بازگشته است.
 مجتبی شجاعی افزود: چند روزی صفوف مقابل خبازی‌های ایرانشهر کمی بیشتر بود که این امر موجب گلایه‌مندی شهروندان شدکه با تلاش فرماندار و اعضای کارگروه شهرستان این مشکل هم‌اینک برطرف شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایرانشهر در مرکز بلوچستان واقع شده و هر روز شاهد تردد افراد زیادی از شهرستان‌های همجوار به این شهرستان هستیم نشست کارگروه به منظور حمایت بیشتر در بخش آرد و نان برگزار شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان  گفت: علاوه‌بر سهمیه‌های توزیع شده، مقدار قابل توجهی آرد به صورت اضافه پخت به تعدادی از نانوایی‌های واقع در نقاط پر جمعیت شهر که با توجه به نوع دستگاه پخت نان، توان تولید بیشتر را دارند اختصاص داده شد تا در دو شیفت و به میزان بیش‌تر پخت کنند.

وی از مردم خواست در جهت رفاه عمومی و بهره‌وری بهتر از منابع و زمان، نان به مقدار مصرف روزانه تهیه و از خرید انبوه و بیات کردن آن خودداری کنند.

هیچ‌گونه کمبودی در زمینه نان و آرد در ایرانشهر وجود ندارد

داغی شایعه‌ها در تنور نانوایی‌های ایرانشهر

رییس اداره غله وخدمات بازرگانی ایرانشهر گفت: آرد و نان کافی در ایرانشهر وجود دارد و مردم به شایعات در حوزه گندم، آرد و نان در این شهرستان توجه نکنند.            
محسن الله‌دادی با اشاره به شایعات در فضای مجازی مبنی بر کمبود آرد و نان در ایرانشهر افزود: با توجه به فصل سرما و بارندگی‌های اخیر در مناطق مختلف و عدم امکان پخت نان در روستاها و نقاط عشایری و مصرف نان بیشتر به تناسب فصل سرما بخشی از شلوغی‌ها و ازدحام مقابل نانوایی‌ها در این مقطع سال طبیعی است.
وی بیان کرد: بر اساس آمار جمعیتی سرانه ۱۰ کیلو آرد برای هر نفر در ایرانشهر در نظر گرفته شده که این مقدار کفاف و جوابگوی مصرف نان شهرستان را می‌دهد.
رییس اداره غله وخدمات بازرگانی ایرانشهر با تاکید بر اینکه مشکلی در تامین نان در ایرانشهر وجود ندارد ادامه داد: از مردم درخواست می‌شود در جهت رفاه عمومی و بهره‌وری بهتر از منابع و زمان، نان به مقدار مصرف روزانه تهیه و از خرید انبوه و دپو و بیات کردن نان خودداری کنند.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط جوی و بالا رفتن قیمت آرد در بازار آزاد بویژه در مناطق مرزی ممکن است برخی افراد فرصت طلب و سودجو برای منافع شخصی و یا ایجاد اختلال در بازار در حوزه ارزاق و کالای اساسی اقدام به قاچاق آرد و یا فروش خارج از شبکه آرد یارانه مردم کنند.
الله دادی بر اجرای منظم گشت مشترک بازرسی توسط ادارات مسوول در حوزه آرد و نان و برخورد با متخلفان عرضه آرد خارج از شبکه تاکید کرد و گفت: واحدهای نانوایی باید با بازرسان همکاری لازم را داشته باشند و با سهمیه آرد اختصاص یافته به هر نانوایی، نان پخته شود و با هرگونه عرضه آرد خارج از شبکه و فروش آن طبق قانون برخورد شود.
وی تامین و ذخیره مناسب آرد را یک اولویت برای رفع نیازهای ضروری در مواقع لزوم و بحرانی عنوان کرد.

نظارت و برخورد با متخلفان
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر گفت: با خبازان متخلف به شدت برخورد می‌شود.

علی شعبانی با توجه به برخی گلایه مندی‌ها در فضای مجازی از طولانی شدن صف نانوایی‌ها تصریح کرد: در بازدیدهایی که داشتم صف های طولانی غیر متعارف مشاهده نشد و حضور ۱۰ تا ۱۵ نفر در صف نانوایی های مجهز به دستگاه‌های کمبل و پخت سریع، روند معمولی بوده و حداکثر زمان معطلی فرد به ۱۰ دقیقه نمی‌رسد.

او خاطرنشان کرد: با توجه به فصل سرما، بارندگی‌ها و جمعیت بالای خانوارها و به طبع مصرف بالای نان در خانواده ها، این میزان صف امری عادی است و بسیاری از مشتریان علت مراجعه به نانوایی مورد نظر خود را علیرغم تعداد افراد منتظر در صف، کیفیت نان خبازی اعلام می کردند که این نکته باید مورد توجه همه نانوایی‌ها باشد.

وی تصریح کرد: باید نظارت برای بهبود کیفیت نان بیشتر شود تا مشتری‌ها بین تعداد زیاد نانوایی‌ها توزیع شود و صف شکل نگیرد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر با تاکید بر این که هیچ کمبودی در زمینه آرد و نان و توزیع به هنگام و پخت نان در سطح شهر و روستاها و مناطق عشایری وجود ندارد، گفت: نظارت لازم بر جلوگیری از تخلفات و عرضه خارج از شبکه آرد و نان اعمال می شود.

وی با اشاره به این که لزومی ندارد خانوارها در هر مرتبه خرید نان حجم زیادی نان خریده و در منزل دپو و بیات کنند، خاطرنشان کرد: آرد به قدر لازم توزیع شده و می‌شود، برنامه ساعات پخت نیز متناسب با ایام و فصل سرما بازنگری شده و نان به حد کفایت پخت است و لذا شهروندان عزیز نباید نگرانی از بابت نان و پخت خبازی‌ها داشته باشند و توصیه می‌کنم به میزان مصرف روزانه تهیه و به صورت تازه مصرف شود.

او  تصریح کرد: لازم به یادآوری است تیم کارشناسی و نظارتی کارگروه گندم، آرد و نان شهرستان ایرانشهر به طور مستمر بر روند فعالیت نانوایی ها نظارت دارند و با هر گونه تخلف، به موقع برخورد و متخلفان جریمه خواهند شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha