آیت الله خاتمی: تعلیق تحریم‌ها را قبول نداریم/۱۸ هدف رئیس‌جمهور در سفر روسیه محقق شد

تهران-ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: همه تحریم‌ها باید به طور دائم لغو شود و ما تعلیق تحریم‌ها را قبول نداریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت‌الله احمد خاتمی روز جمعه در خطبه دوم نماز جمعه تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: بهترین توشه نگه داشتن تقوا است و شما را به نگه داشتن این گوهر نفیس توصیه می‌کنم.

وی ادامه داد: در آستانه ماه رجب ماه امیرالمؤمنین، ماه شعبان و ماه رمضان ماه عید اولیای خداوند هستیم که نیاز است این فرصت‌های الهی را دریابیم.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: جمعه هفته آینده شب لیله الرغائب شب خواسته‌هاست که با اعمالی که در این ماه است می‌توانیم خواسته‌های خود را از خداوند بخواهیم.

خطیب نماز جمعه تهران عنوان کرد: جهاد در عرصه سیاسی بسیار مهم است و نباید اجازه دهیم بیگانگان برای ما تصمیم بگیرند. ما به برکت انقلاب اسلامی، سرنوشتمان را خودمان تعیین می‌کنیم.

 وی بیان کرد: افتخارآفرینی جوانان عزیزمان را در ورزش و ششمین صعود تیم ملی ایران در جام جهانی را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم جوانان عزیز ما آنچنان که در این عرصه درخشیدند در همه عرصه‌های رشد و کمال بدرخشند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: فوت آیت‌الله گرایلی از بزرگان حوزه علمیه خراسان، عالمی انقلابی همراه با نظام که سالیان طولانی در مسجد گوهرشاد اقامه نماز می‌کرد را تسلیت می‌گویم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه موج ششم کرونا تسریعی است عنوان کرد: واگیری موج ششم بسیار زیاد است در کشور تمام استان‌ها آبی شده بودند و حالا دوباره بسیاری از آبی‌ها زرد و نارنجی شد و برخی قرمز شد و نیاز است این بیماری که فراگیر است و اختصاصی نیز به ایران ندارد به زودی به اتمام برسد.

وی ادامه داد: نیاز است دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود؛ ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و واکسن زدن بسیار مهم است. همانطور که موج‌های گذشته را پشت سر گذاشتیم این موج را نیز پشت سر بگذاریم و بدانیم که حق‌الناس است و کسی که ماسک نمی‌زند حق‌الناس را پایمال می‌کند. عزیزان این مدت را هم همراهی کنید تا انشاءالله این ویروس تمام شود.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله را در ابتدا بیان می‌کنم ائتلاف عبری و عربی مدام یمن را مورد هدف قرار می‌دهند و اینترنت را قطع کردند تا صدای آنها به جهانیان نرسد. دیده می‌شود که سازمان‌های بین‌المللی و حتی مجامع اسلامی بین‌المللی در برابر این همه مظلوم‌کشی و آدم کشی خفقان گرفتند.

وی تصریح کرد: در حالی که انصارالله از خود دفاع کرده است سازمان‌های بین‌المللی، انصارالله را محکوم کرده و با متجاوز هیچ کاری نداشته‌اند که در این حال بشریت باید به فکر مجامع بین‌المللی دیگری باشد زیرا این مجامع به چیزی که فکر نمی‌کنند حقوق بشر است.

 آیت‌الله خاتمی ادامه داد: آنچه که مایه افتخار است مقاومت مردم مجاهد یمن است که عربستان متجاوز می‌خواست دو هفته‌ای یمن را بگیرد که این ملت مقاومت کردند که شایسته تحسین است و ما در راهپیمایی امروز به مردم یمن می‌گوییم که همراه آنان هستیم و این راهپیمایی دشمن‌شکن است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در پیش داریم. جز با عنایت خداوند، این انقلاب پیروز نمی‌شد. دنیای استکبار و آمریکا از شاه حمایت می‌کردند اما مقاومت مردم زمینه‌ساز شد و باعث شد که شاه از کشور برود.

خطیب نماز جمعه تهران دهه فجر را از مصادیق ایام‌الله دانست و اظهار داشت: تداوم انقلاب بسیار مهم است. ما باید غیرت دینی داشته باشیم و پای دین خود بایستیم. غیرت دینی در بزنگاه‌ها انقلاب را نجات داده و خواهد داد. در عرصه دفاع مقدس مردم کار بزرگی را انجام دادند و در تمام رأی‌گیری‌ها و راهپیمایی‌ها در طول این ۴۳ سال مردم حضور داشتند که این سه موضوع باعث تداوم انقلاب است.

خاتمی گفت: مقام معظم رهبری ۱۹ دی در دیدار تصویری مردم قم با ایشان بر چهار نکته تاکید کردند؛ بر غیرت دینی تاکید کردند که پای دینمان بایستیم و گفتند که ۱۹ دی حاصل غیرت دینی بود. بعضی‌ها اسم آن را خشونت و بی‌منطقی می‌گذارند، درحالی که غیرت دینی تبلور خردورزی است. این غیرت دینی در بزنگاه‌ها انقلاب را نجات داده و خواهد داد.

وی ادامه داد: نکته دیگر که ایشان اشاره کردند این بود که دشمن می‌خواهد از مردم و متدینین حساسیت‌زدایی کند و باید مراقب بود. هم‌چنین بر این مسئله تاکید کردند که استقلال و مبارزه با فساد و بی‌عدالتی و تسلیم نشدن در برابر دشمن از اصول انقلاب است. این منطق دین است و بحث سیاسی تنها نیست؛ در برابر آنها که می‌خواهند شما را بشکنند و به روز ذلت بنشانند، شما هم آنها را به روز سیاه بنشانید. مقام رهبری هم‌چنین همگان را دعوت به وحدت و انسجام ملی کردند و تاکید داشتند که اگر برخی در مقابل انقلاب بایستند، انقلاب در برابرشان می‌ایستد. علاوه بر این ایشان بر تقویت امید به آینده هم تاکید داشتند.

امام جمعه موقت تهران گفت: آمریکا در پی مذاکره نیست در پی غارتگری است. او می‌گوید، هر چه من می‌گویم را بشنو. آنها خواب و خیال غارت گری دارند، اما این خوابی است که هرگز تعبیر نشده و نخواهد شد. در این سال‌ها هر چه توانست توطئه کرد و اگر جایی این کار را نکرد، نه اینکه نخواست بلکه نتوانست و از این به بعد هم نخواهد توانست.

خاتمی سفر رئیس‌جمهور به روسیه را از سفرهای کلیدی خواند و گفت: اما درباره این سفر پرفایده بی‌مهری شد. هفده الی هجده هدف در این سفر وجود داشت و تمامی آنها در این سفر محقق شد. در عین حال قانون اساسی می‌گوید با تمام دنیا بر اساس منافع متقابل ارتباط داشته باشیم جز با رژیم صهیونیستی که هیچ‌گاه ارتباط نخواهیم داشت و با آمریکا هم تا وقتی آدم نشده رابطه نداریم.

وی تاکید کرد: این سیاست ما و رهنمود مقام معظم رهبری است؛ بعضی‌ها می‌گویند نه با همه کشورها رابطه ندارید اما اینها دنیا را آمریکا و انگلیس و برخی دیگر می‌بینند، انگار جاهای دیگر کشور محسوب نمی‌شوند. اولویت سیاست خارجی ما همسایه‌ها هستند. ما ۱۵ همسایه داریم با ظرفیت‌های فراوان. ما می‌توانیم با ارتباط قانونی و عادلانه مشکلاتمان را حل کنیم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه می‌گویند از آقای رئیسی درست استقبال نشده است، درست نیست. ادامه داد: باید بگویم روسیه تعطیل بوده است اما مسئولان روسیه گفتند پای صحبت ایشان بیش از ۴۱۰ نفر آمدند و ایشان را تشویق و تأیید کردند و در همه بخش‌های سفر حریم ایشان را نگه داشتند. این رئیس‌جمهور مردمی ما از کرملین یکسره می‌آید کرمان و از مناطق سیل‌زده بازدید می‌کند. آفرین بر این رئیس‌جمهور با نشاط، مردمی و انقلابی و رئیس‌جمهور مردمی یعنی همین.

دستورات قرآن نقطه مقابل تفکرات انحرافی سکولاریسم مذهبی است

 خطیب جمعه تهران کتاب آسمانی «قرآن» را نسخه حیات دوطرفه خواند و گفت: اگر می‌خواهید در این دنیا و آن دنیا آباد زندگی کنید به قرآن مراجعه کنید. این سخن نقطه مقابل تفکرات انحرافی سکولاریسم مذهبی است که به غلط می‌گویند کار دین فقط آبادی آخرت است.

 آیت‌الله سیّد احمد خاتمی، امام جمعه موقّت تهران در خطبه اول نمازجمعه امروز (۸ بهمن) تهران توجه به سبک زندگی قرآنی را ضروری دانست و اظهار داشت: سخن قران این است که زندگی آیین‌نامه می‌خواهد. قرآن از ما می‌خواهد که با آیین‌نامه خدایی زندگی کنیم و با آیین‌نامه شیطانی زندگی نکنیم.

وی با اشاره به آیه ۲۴ سوره انفال که خداوند می‌فرماید «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ ۖ» بیان کرد: اگر می‌خواهید زندگی انسانی داشته باشید، این زندگی با دستورات خدا و پیامبر پیوند خورده است و باید به آنچه خدا و پیامبر دستور می‌دهند عمل کنید.

خاتمی با مرور ۵ نوع زندگی در قرآن گفت: خداوند در قرآن به ۵ نوع زندگی گیاهی، زندگی حیوانی، حیات انسانی، حیات جاویدان دیگر و علم و توانایی بی‌انتها اشاره فرموده است. بر اساس محتوای آیه ۵۸ سوره فرقان کسی که می‌خواهد زندگی انسانی داشته باشد باید به دعوت خدا و پیامبر لبیک بگویید.

خطیب جمعه تهران ضمن تبیین این آیه شریفه تاکید کرد: در این آیه به این نکته اشاره شده که رسالت دین فقط آبادی آخرت نیست و دین هم دنیا و هم آخرت را می‌خواهد آباد کند. کسانی که به خاطر آخرت با دنیا خداحافظی می‌کنند و کسانی هم به خاطر دنیا آخرت را نادیده می‌گیرند که هیچ کدام مطلوب دین نیست.

خاتمی قرآن را نسخه حیات دوطرفه خواند و گفت: اگر می‌خواهید در این دنیا و آن دنیا آباد زندگی کنید به قرآن مراجعه کنید. این سخن نقطه مقابل تفکرات انحرافی سکولاریسم مذهبی است که به غلط می‌گویند کار دین فقط آبادی آخرت است و دنیا را به دنیایی‌ها بسپارید.

وی ستون فقرات زندگی خدایی را خداباوری و عمل صالح دانست و افزود: اگر زندگی پاکیزه خداپسند می‌خواهید خداباور باشید و عمل صالح داشته باشید. همچنین ایمان مدار باشید و ایمان شعار نباشید. چون بعضی‌ها شعار ایمان می‌دهند و از عمل خبری نیست.

خاتمی با بیان این که حیات واقعی در سایه دین و دستورات خدا و پیامبر شکل می‌گیرد اظهار داشت: کسانی که این زندگی را ندارند زندگی حیوانی دارند و سرنوشتشان آتش است. اگر دنبال زندگی واقعی هستید، این زندگی از رهگذر ایمان به خدا می‌گذرد.

وی بر اساس آیات قرآن جهاد در راه خدا و دغدغه دین داشتن را از مصادیق عمل صلاح دانست و گفت: این تلاش و جهاد گاه در شکل نظامی و گاه در عرصه فرهنگی به شکل تبیین صورت می‌گیرد. تبیین همان راه و چاه را به مردم نشان دادن و روشنگری است که مقام معظم رهبری هم مکرر در قالب جهاد تبیین بر آن تاکید فرمودند.

خاتمی جهاد در عرصه سیاسی را یک ضرورت برشمرد و اظهار داشت: جهاد در عرصه سیاسی به این معناست که مردم سعی کنند مسلط بر سرنوشت خودشان باشند و بیگانگان برای سرنوشت آنها تصمیم نگیرند. امروز به برکت پیروزی انقلاب سربلندیم که سرنوشت خودمان را خودمان تعیین می‌کنید.

وی اقتصاد مقاومتی را مصداق جهاد در عرصه اقتصادی دانست و گفت: بر اساس اقتصاد مقاومتی باید اقتصادمان را طوری بسازیم که تکانه‌های خارجی آن را نلرزاند. بر اساس رهنمودهای قرآن کسی که برای خانواده‌اش که تلاش کند مانند مجاهد راه خداست.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha