شاخص آموزش‌های همگانی جامعه در حوادث و سوانح قابل قبول نیست

بجنورد- ایرنا- معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه آموزش های همگانی انجام شده، آموزش ها در بخش حوادث و سوانح قابل قبول نیست.

مهراب شریفی‌سده، روز جمعه در حاشیه آیین پایانی دوره تخصصی تربیت مربی امداد و نجات در حوادث حمل و نقل جاده ای در بجنورد به خبرنگار ایرنا گفت: در دو مطالعه ای که در رابطه با آموزش های همگانی و عمومی در کشور  انجام شد یک بار نمره ۹ و بار دیگر نمره ۱۳ از ۱۰۰ به دست آمد که قابل قبول نیست و باید این شاخص ارتقا پیدا کند.

وی با بیان این که در حوادث و سوانح آسیب پذیریم گفت: حوادث سیل و زلزله بیشترین سوانح طبیعی را تشکیل می دهند و سالانه با شروع فصل سرد مسمومیت با منو اکسید کربن نیز از جمله حواث پر تعداد است.

وی افزود: در حوادث جاده ای عدد و رقم ما نسبت به دیگر کشورها قابل تامل است که نشان  می دهد در این زمیته نیاز به کار جدی داریم.

وی با بیان این که آموزش های همگانی نیار به اعتبار دارد گفت: اعتباراتی که برای آموزش همگانی  در کشوری ۸۰ میلیونی لازم است به انداره کافی تخصیص داده نشده و اگر می خواهیم در این زمینه کاری ماندگار انجام شود با توجه به این که آسیب پذیری ما در این بخش زیاد است نیاز به اعتبار داریم.

وی از تهیه طرح جامع آموزش همگانی با برش ویژه برای تهران خبر داد و افزود: این طرح در شورای عالی مدیریت بحران مطرح می شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ هزار نفر دوره‌های آموزشی هلال احمر را می گذرانند افزود: این دوره ها کمک می کند تا در بحرانها از ظرفیت مردم و داوطلبان کمک بگیریم.

شریفی سره خاطرنشان کرد: ۶۰۰ پایگاه جاده‌ای داریم که در این پایگاه‌ها  تقریبا هفت هزار نفر از نیروهای هلال احمر حضور دائم دارند و بقیه تیم های هلال احمر دائمی نیستند.

وی در مورد نیروهای داوطلب هلال احمر نیز گفت:  در دوره کرونا در دنیا کارهای داوطلبانه ریزش داشته و در کشور ما هم این اتفاق افتاده اما نسبت به بقیه کشورها وضعیت ما مناسب تر است و لی بازهم نیازمند کار جدی‌تری هستیم.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خوشبختانه هلال احمر ایران از ابتدای همه‌گیری کرونا تا کنون موفق شده با ارائه آموزش‌های امدادی در بستر مجازی، تحولی بی‌سابقه در عدالت آموزشی برای برگزاری دوره‌های کمک‌های اولیه و پیشگیری از مخاطرات در کشور ایجاد کند.

وی گفت: هلال احمر سامانه جامع خادم(خانواده آماده در خطرات) را به عنوان بستر آموزش‌های مجازی و با شعار «آموزش همگانی، همه‌جا، همه‌وقت و برای همه» راه‌اندازی کرد و تاکنون ۵۳۰ هزار و ۶۲۱ نفر با شرکت در ۵۳ برنامه آموزشی آنلاین از خدمات آموزشی جمعیت هلال احمر در سراسر ایران بهره‌مند شدند.  

او افزود: از ابتدای همه‌گیری کرونا ‌تاکنون بیش از یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار گواهینامه پایان دوره آموزشی با موضوع آمادگی در برابر مخاطرات طبیعی، کمک‌های اولیه، دوره‌های مرتبط با نیازهای محلی و دوره‌های ویژه اعضای خانه‌های‌هلال در سامانه برخط خادم صادر شده‌است.

وی گفت: همچنین ۲۱ دوره آموزشی بر روی سامانه بارگزاری شده که همه‌ی مردم ایران می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز با مراجعه به سایت خادم در این دوره‌ها شرکت و گواهینامه دریافت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha