۹۰۸ فقره مجوز تغییر کاربری‌ اراضی کشاورزی در کردستان صادر شد

سنندج-ایرنا- مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۹۰۸ فقره مجوز تغییر کرابری اراضی کشاورزی با استناد به قانون برای واگذاری به طرح‌های سرمایه گذاری و اشتغالزایی طی سال جاری در استان صادر شده است.

پیمان ملکی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هفتم بهمن سالروز تاسیس سازمان امور اراضی درکشور است، اظهار داشت: زمین به عنوان بستر همه فعالیت های تولیدی از جایگاه  ویژه ای در بخش های اقتصادی به ویژه کشاورزی و منابع طبیعی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه ضرورت صیانت از اراضی زراعی و باغی که بستر تولیدات کشاورزی و تامین امنیت غذایی در جامعه هستند اهمیت بالایی دارد، افزود:  عدم تثبیت مالکیت ، اجرای قوانین و مقررات موازی و خرد بودن اراضی کشاورزی از مهمترین چالش‌های بخش کشاورزی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: نبود امکان مدیریت و برنامه ریزی درست برای کاهش مصرف آب و استفاده بهینه ازخاک، نیروی انسانی و ماشین آلات کشاورزی است که نهایتا منجر به افزایش هزینه تولید و جلوگیری از تولید محصول با کیفیت مطلوب و استاندارد می‌شود.

ملکی به اقدامات مدیریت امور اراضی استان در ارتباط با حفاظت از اراضی کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: در راستای حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی در چهارچوب اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و همچنین قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۴۱ مورد اقدام حقوقی و قضایی علیه متخلفان و اعلام جرم به مراجع قضایی در استان انجام شده است.

وی اضافه کرد: طی این مدت ۲۹۹ مورد  دادنامه صادره بدوی ، ۱۰۲ مورد آراء تجدید نظر ، ۸۶ مورد اجرای حکم قطعی قضایی قلع و قمع بنا به استناد  احکام صادره قطعی هم  صادر شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود:  در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی ، ۳۱۴ مورد قلع و قمع بنا در حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از تخریب ، تبدیل ، تفکیک و تغییرکاربری عرصه های زراعی و باغی  انجام شده است.  

ملکی یادآور شد: براساس تبصره یک ماده یک قانون مذکور در صدور مجوزهای قانونی برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی به منظور اجرای طرح‌های سرمایه گذاری و اشتغالزایی استان طی سال‌جاری ۹۰۸ فقره مجوز صادر شده که بیشتر آنها در  حوزه های طرح‌های مرتبط با کشاورزی ، صنعتی  و گردشگری  بوده است .

وی افزد: در قالب کمیسیون های ماده ۲ و ماده ۲۱ نیز در سال جاری واگذاری اراضی به  ۴۸ فقره طرح به مساحت ۱۶۰ هکتار مصوب و به متقاضیان هم واگذار شده است.

سازمان امور اراضی کشور در هفتم بهمن ماه سال ۱۳۷۱ با ادغام تشکیلات سازمان اصلاحات ارضی و ستاد مرکزی هیأت‌های هفت نفره، تاسیس شد. سازمان امور اراضی کشور از این تاریخ به عنوان سازمانی مستقل و وابسته به وزارت کشاورزی (و پس از ادغام وزارت جهاد کشاورزی) با تنوعی از وظایف و ماموریت های حاکمیتی در حوزه زمین فعالیت می کند. «حفظ کاربری، یکپارچه سازی اراضی، ساماندهی و تثبیت مالکیت و توسعه اراضی» حوزه های اصلی ماموریتی سازمان در جهت مدیریت بر اراضی کشاورزی و واگذاری اراضی برای طرحهای کشاورزی و غیرکشاورزی است.
 
سازمان امور اراضی کشور و مدیریت های تابعه استانی بعنوان متولیان امربخش عمده ای از وظایف زمین در وزارت جهاد کشاورزی را که واجد تکالیف بخشی ، میان بخشی و فرابخشی بوده و انجام وظایف بسیارخطیری را که شامل می شوند بعهده دارند .

در راستای اجرای تکالیف قانونی و ماموریتهای محوله ، زیر بخش اموراراضی ، مجموعه اقدامات شایسته ای را انجام و در افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی و همچنین اشتغال مولد در کشور تاثیرات ارزنده ای داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha