معاون فرهنگی وزارت بهداشت: پیگیر حل مشکلات خوابگاهی دانشجویان هستیم

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به صورت جدی پیگیر حل مشکلات خوابگاهی دانشجویان دانشگاههای کشورر هستیم تا برخی از مسایل مربوط به این حوزه حل شود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، عباس شیراوژن در نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه خوابگاه سازی ممنوع شد، در آن زمان مقرر شد که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود تا هم برای بخش خصوصی درآمدزایی و اشتغال سازی صورت گیرد و هم دولت هزینه نکند.

وی تصریح‌کرد: اما با شیوع کرونا و تعطیلی طولانی مدت دانشگاه‌ها شرایط جدیدی ایجاد شد، ۳۰ درصد خوابگاه‌های ما ملکی است و با بروز شرایط کرونایی و عدم حضور دانشجویان، این خوابگاه‌ها تغییر کاربری دادند به نحوی که بازگرداندن آنها به راحتی نبود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه‌داد: در ترم جدید که با تقاضای خوابگاه از سوی دانشجویان روبه‌رو شدیم، دانشگاه‌ها چنان تحت فشار قرار گرفتند که علاوه بر اجاره خوابگاه ناچار به اجاره هتل شدند و این فشار مضاعفی به دانشگاه‌ها وارد کرد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر افزایش سنوات دانشجویانی را داشتیم که به خاطر شرایط ایجاد شده به سنوات تحصیلی آنها اضافه شد و درخواست خوابگاه داشتند در حالی که با ورودی‌های جدید هم روبرو شدیم با وجود این شرایط افزایش ظرفیت‌ها هم از دیگر دغدغه‌ها و نگرانی‌های آینده ماست. 

شیراوژن همچنین با تشریح مشکلات ایجاد شده به واسطه کرونا و کمبود منابع مالی دانشگاه‌ها خاطرنشان‌کرد: با وجود همه این چالش‌ها ما دغدغه رفع مشکلات را داریم و با همه تلاشمان پیگیر حقوق دانشجویان و در پی رفع مسائل هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، گفت: این قانون فرصت خوبی ایجاد می‌کند که بتوانیم ساخت خوابگاه‌های متاهلی را با قدرت بیشتری دنبال کنیم و با استفاده از این فرصت از بانک‌ها تسهیلات بگیریم.

وی ادامه‌داد: به علاوه، این بستر فراهم شده که با استفاده از اعتبارات و تسهیلات ودیعه مسکن دانشجویان متاهل را هم در بخش مبلغ هم در بخش تعداد، افزایش دهیم؛ به‌ویژه که تعداد زیادی از دانشجویان متاهل ما در مقطع دستیاری و Ph.D  هستند و این موضوع می‌تواند بخشی از دغدغه‌های این عزیزان را برطرف کند.

این مقام مسوول با ذکر این نکته که حل شدن مشکل خوابگاه‌های متاهلی می‌تواند منجر به کاهش درخواست برای خوابگاه مجردی شود، خاطرنشان‌کرد: با پشت سر گذاشتن شرایط کرونا امیدوار هستیم بخشی از مشکلات ما رفع شود و بتوانیم از ظرفیت واقعی خوابگاه‌ها استفاده کنیم.

شیراوژن با تاکید بر اینکه به دنبال بهبود وضعیت پاویون‌های دستیاری هستیم، ادامه‌داد: به دنبال بودجه هستیم تا بتوانیم وضعیت پاویون‌ها را ارتقا دهیم و مسکن متخصصان و دستیاران را به نحوی سامان‌دهی کنیم که در نزدیکی بیمارستان‌ها مستقر باشد و رفت و آمد برای این افراد تسهیل شود.

وی گفت: شخص وزیر بهداشت و معاونان وی نسبت به دستیاران و دانشجویان Ph.D دغدغه دارند و به دنبال حل مسائل هستند؛ وزیر توجه ویژه به این حوزه دارد و یکی از پنج بندی که به عنوان هدف معاونت فرهنگی و دانشجویی پیشنهاد داده‌اند، رسیدگی به وضعیت معیشتی و رفاهی دستیاران است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برخی دانشگاه‌ها موضوع افزایش پرداخت‌های دستیاران را اجرایی نکرده‌اند، توضیح داد: دیوان محاسبات به این موضوع اشکال قانونی و حقوقی گرفته بود و به همین خاطر برخی دانشگاه‌ها این پرداخت را انجام ندادند. به همین منظور با دیوان محاسبات مذاکره شده و مشکل را حل کردند؛ در حال حاضر به دانشگاه‌ها اعلام شده که پرداخت‌ها انجام شود. حتی مقرر شده که به صورت فردی با روسای دانشگاه‌ها مذاکره شود و در خصوص عدم پرداخت‌ها با آنها صحبت کنند که اگر مشکل خاصی وجود دارد برطرف شود.

شیراوژن همچنین اضافه‌کرد: ما نیاز به یک منشور اخلاقی داریم که با تعامل دو طرفه با شما و با کمک شما قابل تدوین است. در این منشور اخلاقی باید موضوعاتی مثل حرمت و کرامت انسانی بین دستیاران و اساتید و دانشجویان سال‌های بالاتر در نظر گرفته شود و یک گفتمان سازی انجام  که بر اساس آن کدهای اخلاقی مشخص شود تا بخشی از مشکلات روحی و روانی دستیاران که ناشی از ارتباط با همکاران و اساتید است، برطرف شود.

وی همچنین خطاب به دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تاکید کرد: با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون بهداشت و کمیسیون تلفیق مذاکره کنید و مسائل و مشکلات استان‌ها را به آنها منتقل کنید. شما از زاویه دید خودتان می‌توانید موضوعات را بیان کنید و درخواست بودجه و اعتبار داشته باشید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha