مردم ایران آشنایی با فرهنگ اهل بیت را مدیون امامزادگان هستند

کاشان - ایرنا - مدیرکل اماکن مذهبی و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مردم ایران شیعه بودن و آشنایی با فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت را مدیون امامزادگان (ع) هستند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام محمد نوروزپور روز جمعه در آستانه سالروز شهادت حضرت سلطان‌علی بن امام محمد باقر (ع) (۲۷ جمادی‌الثانی) افزود: امامزادگان با هجرت به ایران با تبلیغ دین، ترویج آیین و شریعت نبوی، علوی، فاطمی و  اسلام ناب محمدی (ص)، مردم را با فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) آشنا کردند.

وی اظهار داشت: سلطان‌علی بن امام محمد باقر (ع) مفسر قرآن، محدث و راوی حدیث جزو عالمان دینی زمان خودشان بودند که پنجمین امام شیعیان حضرت محمد باقر (ع)، این امامزاده بزرگوار را به درخواست مردم کاشان برای تبلیغ دین و آشنایی مردم با فرهنگ و شریعت اسلام ناب محمدی (ص) به این خطه اعزام کردند.

مدیرکل اماکن مذهبی و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه از حضرت سلطان‌علی بن امام محمد باقر (ع) شخصیتی عالم فرزانه، امام جمعه، مفسر قرآن، محدث و استاد اخلاق یاد و اضافه کرد: این امامزاده عظیم‌الشان شاگران زیادی را در راه اعتلای فرهنگ عصمت و طهارت (ع) تربیت کردند.

وی با بیان اینکه مردم کاشان و ایران توفیق میزبانی این امامزاده واجب‌التعظیم را داشتند، اضافه کرد: حضرت سلطان‌علی بن امام محمد باقر (ع) امام جمعه کاشان بودند و مردم را به امر دین ارشاد کردند.

وی ادامه داد: آن حضرت مردم را با تفسیر قرآن، حدیث‌ها، شریعت نبوی و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) آشنا کردند و معارف حقه شیعه را نیز به آنان آموختند.

حجت‌الاسلام نوروزپور، خدمت به دستگاه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را بسیار با اهمیت و ارزشمند دانست و گفت: مرحوم آیت‌الله بهجت فرمودند هرچه می‌توانید به این امامزادگان خدمت کنید، این بزرگوران در روز قیامت سفارش خادمان عصمت و طهارت را به جدشان حضرت علی (ع) می‌کنند.

به گزارش ایرنا، حضرت سلطان علی‌ابن امام محمد باقر (ع) برادر حضرت امام جعفر صادق (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری به دعوت اهالی فین کاشان از سوی پدر بزرگوارشان برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت.

بر پایه برخی اسناد، شهادت فرزند حضرت امام محمد باقر (ع) در روز ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری همزمان با ماه مهر حدود ۵۵ سال پس از واقعه کربلا در خطه اردهال رخ داده و از این رو آیین سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان هر سال در دومین جمعه مهرماه در مشهد اردهال محل شهادت این امامزاده بزرگوار برگزار می‌شود.

مشهد اردهال در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha