علمای اهل سنت خراسان شمالی: حملات آل سعود به مردم یمن جنایت جنگی است

بجنورد- ایرنا- علما و روحانیون اهل سنت خراسان شمالی روز جمعه با صدور بیانیه‌ای با محکوم کردن حملات عربستان به مردم مظلوم یمن، تاکید کردند: این حملات جنایت جنگی است و بانیان آن باید در دادگاه های بین المللی محاکمه شوند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: حملات عربستان به مردم یمن بدون حمایت آمریکا و اسرائیل ممکن نیست.

 در این بیانیه تصریح شده است: عقبه مسلمان کشی عربستان منافع سیاسی و مادی است که در این میان دشمن نیز امروزه با شستشوی مغزی بسیاری از کشورهای اسلامی آنها را وادار  به جنگ با مسلمانان کرده است.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است: آمریکا نیز برای رسیدن به اهداف شوم خود و برای به جان هم انداختن و نابودی مسلمانان، مهمات جنگی را در اختیار آل سعود قرار می دهد.

 علما و روحانیون اهل سنت استان در این بیانیه تاکید کردند: حملات عربستان و  به خاک و خون کشیدن مردم بی دفاع یمن، جنایت جنگی است و سران آل سعود به خاطر این جنایات باید در دادگاه های بین المللی محاکمه شوند و جامعه اهل سنت استان، ارتکاب چنین جنایاتی علیه مردم بی دفاع یمن را شدیدا محکوم می کنند.

بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکل می دهند که در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.

رسانه‌های یمن، جمعه گذشته -اول بهمن- از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در حمله جنگنده‌های عربستان سعودی به یک بازداشتگاه در استان صعده خبر دادند.

 عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.  

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha