بنای غیرمجاز "کاخ ایرانیان" در منطقه ارژن فارس تخریب شد

شیراز-ایرنا-سرپرست منطقه حفاظت شده ارژن اعلام کرد: در راستای مقابله با زمین خواری و کوه خواری در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان بنای موسوم به کاخ ایرانیان در عرصه ای به مساحت چهار هزار و ۳۳۲ مترمربع از عرصه های این منطقه تخریب گردید.

علی فرزام شامگاه پنجشنبه با اعلام این خبر افزود: در مورخ ۵ بهمن ماه ۱۴۰۰  به منظور اجرای دستور احکام صادره از  شعبه ۱۲ دادگاه عمومی حقوقی شیراز و اجرائیه صادره از شعبه ۹ اجرای احکام حقوقی شیراز چهار هزار و ۳۳۲ مترمربع از اراضی تصرف شده و مستحدثات احداثی غیر قانونی «کاخ ایرانیان» در منطقه حفاظت شده ارژن _ پریشان قلع و قمع شد. 

بنای غیرمجاز "کاخ ایرانیان" در منطقه ارژن فارس تخریب شد

 فرزام ادامه داد: اراضی تصرف شده ضمن اعاده وضع به حال سابق به نفع دولت جمهوری اسلامی ایران باز پس گرفته شد.

وی اظهار داشت : این عملیات  از ساعت ۱۱ صبح با همکاری پرسنل پاسگاه انتظامی دشت ارژن، کارشناسان و ماموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس آغاز شد و تا ساعت ۱۶ ادامه یافت.

بنای غیرمجاز "کاخ ایرانیان" در منطقه ارژن فارس تخریب شد

سرپرست منطقه حفاظت شده ارژن گفت: امروزه مناطق حفاظت شده با توجه به خدمات گسترده ای که رفاه زیستمندان کره زمین را فراهم می کند ، به عنوان میراث عمومی تکیه گاه اصلی مقابله با تغییرات آب و هوایی ، مورد توجه روز افزون واقع شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: تغییر کاربری اراضی  جنگلی  و مرتعی موجب کاهش شدید خدمات و کارکرد اکوسیستم های طبیعی می شود که با توجه به بحران های زیست محیطی بوجود آمده ناشی از فعالیت های مخرب توسعه ای انسان، پایداری زیست بشر مورد تهدید قرار گرفته  است.

بنای غیرمجاز "کاخ ایرانیان" در منطقه ارژن فارس تخریب شد

وی اضافه کرد: به همین دلیل لزوم برخورد قاطع با متخلفین حوزه محیط زیست و منابع طبیعی خصوصا متصرفین اراضی ملی (زمین خواران و کوه خواران )  به منظور حفظ و حراست از زیستگاه های طبیعی و در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص  خلع ید متصرفین اراضی ملی  و اجرای قوانین مربوطه بیش از هر زمان دیگری در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

دشت ارژن در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر شیراز و ۲۰ کیلومتری شهر کازرون قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha