سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف به ۴۰ درصد افزایش یافت

مشهد ایرنا - رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت: میزان سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف از ۳۲ درصد در سال گذشته به ۴۰ درصد رسیده است.

حجت‌الاسلام هادی صادقی روز پنجشنبه در سفر چندساعته خود به شهرستان قوچان در مراسم افتتاح شعب همیاران صلح توسعه حل اختلاف افزود: در حال حاضر حدود هفت هزار شعبه حل اختلاف در کشور فعال است که ۲ هدف اساسی را دنبال می‌کنند و در این کار سال‌ها موفق بوده‌اند.

وی ادامه داد: از اهداف شورای حل اختلاف ایجاد صلح و سازش میان مردم و رسیدگی به اختلافاتی است که پیگیری قضایی کمتری دارد چنان که سال گذشته برای ۴.۵ میلیون پرونده تشکیل‌شده زمان رسیدگی در این شعب حدود سی‌ و چند روز بود درحالی‌ که در دادگستری رسیدگی به این میزان پرونده بیش از سه برابر این مدت زمان می‌برد.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با اشاره به رضایت ۶۹ درصدی مردم از شورای اختلاف بر اساس آمار گرفته شده گفت: دلایل مختلفی منجر به تسریع رسیدگی به پرونده‌ها شده است به‌طور مثال تشریفات آیین دادرسی در شورای حل اختلاف لازم‌الاجرا نیست و این موضوع سبب شده کار با سهولت انجام شود و نتایج مفیدی به دست آید و رضایت بیشتر مردم را شاهد باشیم.

صادقی با ابراز خرسندی از سازش در بسیاری از پرونده‌ها افزود: باید بیش‌ از پیش از ظرفیت مردمی در سازش‌ها استفاده کنیم ظرفیت‌هایی که در پیشگاه مردم محترم است و آنها را قبول دارند.

وی اضافه کرد: استفاده از ریش‌سفیدان در روستاها و شهرهای کوچک کارساز خواهد بود زیرا ارتباطات و نفوذ محلی بیشتر است.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه تاکید کرد: اصلاح باید با عدل و انصاف همراه باشد نه این که به خاطر سازش اجازه دهیم ظالمی را ظالم‌تر کنند.

در این مراسم احکام مسوولین شعب همیاران صلح توسعه حل اختلاف در ادارات، نهادها و روستاهای شهرستان قوچان با حضور معاون قوه قضاییه و مسوولان شهرستان قوچان اهدا شد.

قوچان در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha