صادرات ۳۴۵ هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس

تهران- ایرنا- مجری بندر سیراف پارس از صادرات ۳۴۵ هزار تن گاز مایع پالایشگاه‌های سایت ۲ پارس جنوبی تا پایان دی‌ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت نفت و گاز پارس، «پیام معتمد» در جریان بازدید هیاتی از معاونت سیاسی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، با اشاره به آغاز بهره‌برداری از بندر سیراف پارس در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ گفت: از ابتدای بارگیری و صادرات گاز مایع در بندر سیراف پارس تاکنون، ۱۲ کشتی بارگیری و در مجموع  ۳۴۵ هزار تن گاز پروپان و بوتان به ارزش بیش از ۲۱۰ میلیون دلار، بارگیری و صادر شده است.

وی ظرفیت بارگیری گاز مایع در اسکله شماره یک گاز مایع این بندر را ۵ هزار متر مکعب در ساعت اعلام کرد و گفت: اسکله شماره ۲ با ظرفیت مشابه اسکله شماره یک نیز که مراحل ساخت و تکمیل آن در حال انجام است، تا پایان سال آماده بهره‌برداری می‌شود.

مجری بندر سیراف پارس با بیان اینکه این پایانه ظرفیت دریافت محصولات گاز مایع و گوگرد تولیدی پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه کنگان واقع در پارس ۲ را دارد، گفت: باتوجه به ظرفیت‌های موجود در بندر، طبق طراحی انجام شده، در مجموع سالانه امکان صادرات  ۵ میلیون ۵۰۰ هزار تن گاز مایع از طریق اسکله‌های بارگیری گاز مایع بندر فراهم می‌شود.

معتمد با اشاره به اینکه تاسیسات بخش خشکی پارس ۲ با چند رشته خط لوله در مجموع به طول ۸۵ کیلومتر به بندر سیراف پارس متصل هستند، افزود: اکنون محصولات تولیدی پالایشگاه فازهای ۱۹ و پتروپالایش کنگان در بندر دریافت و صادر می شود و مقرر شده تا پایان ماه جاری نیز گاز مایع تولیدی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیز از این بندر صادر شود.

وی با بیان اینکه بندر سیراف دارای دو انبار ذخیره‌سازی گوگرد هر یک به ظرفیت ۴۳ هزار تن است، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال با بهره‌برداری از یک سوله ذخیره‌سازی، امکان دریافت گوگرد تولیدی پالایشگاه‌های پارس ۲ در این بندر محقق می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha