تمام صفات دانش‌آموز در سند تحول بنیادین آورده شده است

تهران- ایرنا- دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: آموزش، سرنوشت انسان‌ها را تغییر می‌دهد. تمام صفاتی که باید در یک دانش‌آموز باشد، در سند تحول بنیادین آورده و بر آنها تاکید شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، «محمود امانی تهرانی» در نشست هم اندیشی «بررسی شیوه‌های همکاری و تعامل بین شورای عالی و دستگاه‌های مختلف» که به میزبانی دبیرخانه این شورا برگزار شد، اظهار داشت: باید تلاش شود اندازه و کیفیت آموزش و پرورش مطلوب را به مردم بشناسانیم تا همگی از نداشتن یک آموزش و پرورش موثر احساس کمبود و نیاز کرده و برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

این مقام مسول، با بیان هدف برگزاری این نشست اظهار کرد: افرادی که به عنوان نهادهای حقوقی در شورای عالی آموزش و پرورش هستند یک وجه معنایی دارند و شورای عالی، متعلق به تمام نهادها و جامعه است.

وی افزود: تمام نهادها یک ماموریت مشترک دارند که باید ادا شود و آن ادای دین به رشد دانش‌آموزان است، اما نهادهای مرتبط با نظام رسمی آموزش و پرورش کشور که در ساز وکاری به نام شورای عالی آموزش و پرورش حضور پیدا کرده اند، مسئولیت دوچندان دارند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: در ایران، مدارسی مانند: مدارس نظامیه، جزو اولین مدارس رسمی کشور هستند که نسبت به خیلی از کشورهای جهان قدمت دارند و همچنین تاریخ  غنی فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را داریم که ناشی از یک جریان عمیق و موثر از نظام یاددهی-یادگیری در کشور است.

وی با ذکر مثال به انسجام نظام آموزشی اشاره و عنوان کرد: امر آموزش در کشور ایران عمق و ریشه زیادی دارد. آموزش به صورت رسمی نوین، در دوره قاجار وارد شد و در سال ۱۲۷۵ «امین الدوله» شورای عالی آموزش و پرورش را تحت عنوان «انجمن معارف» به کشور معرفی کرد.

امانی ادامه داد: این انجمن تا سال ۱۳۰۰به مدت ۲۵سال دوام داشت و قانونی تحت عنوان شورای عالی معارف، شکل گرفت که اکنون در یکصدمین سال تاسیس آن قرار داریم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان این که مجالس  قانون گذاری به شوراهای عالی مشروعیت داده اند، اظهار کرد: تمام لایحه‌ها و طرح‌ها باید از شورای عالی آموزش و پرورش بگذرد چراکه قانونگذار، این شورا را از خود دانسته است.

وی با تاکید بر این که شورای عالی آموزش و پرورش ۳ سرمایه اصلی در اختیار دارد، اضافه کرد: اولین سرمایه  «اصالت» است، اصالت باعث می‌شود مردم اطمینان خاطر پیدا کنند. در طول ۱۲۵سال گذشته در شورای عالی، نقش شخصیت‌های حقیقی و حقوقی به طور کامل برجسته بوده است.

امانی بیان کرد: یکی از نقاط درخشش انقلاب اسلامی احیا شدن نقش‌های شورای عالی آموزش و پرورش است که سند تحول بنیادین یکی از اثرات مطلوب این شوراست. هفت سال مطالعه و درگیر کردن بیش از ۷۰۰ نفر در تدوین سند تحول بنیادین، آن را حائز اهمیت کرده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به این که در این شورا به بیش از ۳۰۰ اثر مطلوب دست یافته ایم، گفت: شورای عالی آموزش و پرورش یک سرمایه ملی از جنس اصالت دارد.

امانی گفت: «استقلال» شورای عالی دومین سرمایه آن است. در این سرمایه، صیانت از حقوق مردم نهفته است.

وی سومین سرمایه شورای عالی آموزش و پرورش را «اتقان کار» دانست و اظهار کرد: اتقان، یک وظیفه ملی است. اگر به اتقان کار خدشه وارد شود به سرمایه شورای عالی آموزش و پرورش آسیب وارد می‌شود. هر فردی که در قبال دانش‌آموزان مسئولیت دارد شورای عالی از آن اوست.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بر اهمیت هم‌افزایی بین دستگاه‌ها تأکید و اظهار کرد: پاسخ این سوال که چرا آموزش و پرورش مهم است، اهمیت بالایی دارد. بخش عمده ای از توان و منابع کشور صرف آموزش و پرورش می‌شود؛ لذا باید ضرورت این امر مشخص شود.

امانی ادامه داد: امروزه بینش، فهم و نگاهمان به اهمیت آموزش و پرورش نسبت به گذشته ارتقا داشته است و معتقدیم آموزش و پرورش در هر کشوری، ارزان ترین راه برای دستیابی به تمام آرزوهای آن کشور است.

وی اشاره کرد: کار آموزش و پرورش گسترده و ملی است. در سند تحول بنیادین مدرسه به عنوان «کانون تربیتی محله» قید شده است که اهمیت بالایی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha