تراز دریاچه ارومیه نسبت به ابتدای سال آبی مثبت شد

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه با توجه به بارش های خوب صورت گرفته طی هفته های اخیر به ۲ سانتی متر بالاتر از ابتدای سال آبی جاری ( اول مهر) رسید.

یاسر رهبردین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق آخرین پایش صورت گرفته، تراز دریاچه ارومیه به هزار و ۲۷۰ متر و ۶۷ سانتی متر رسیده در حالی که این رقم در ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۰) هزار و ۲۷۰ متر و ۶۵ سانتی متر بود.

وی اضافه کرد: حجم آب موجود در دریاچه ارومیه نیز با ۷۰ میلیون مترمکعب افزایش نسبت به ابتدای سال آبی جاری، از  ۲ میلیارد و ۷۳۰ میلیون مترمکعب به ۲ میلیون و ۸۰۰ میلیون متر مکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از افزایش ۳۲ کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه در این بازه زمانی خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر وسعت نگین آبی آذربایجان ۲ هزار و ۵۹ کیلومتر مربع است.

رهبردین ادامه داد: البته هنوز تراز، حجم و وسعت دریاچه ارومیه با زمان مشابه سال گذشته فاصله دارد به طوری که تراز فعلی ۶۰ سانتی متر پایین تر از زمان مشابه سال ۱۳۹۹ برآورد می شود.

وی گفت: همچنین در بازه زمانی یک سال اخیر، حجم دریاچه یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون مترمکعب و وسعت دریاچه هم هزار و ۴۴۰ کیلومتر کمتر شده است.

به گزارش ایرنا، کاهش بارش ها طی ۲ سال اخیر به ویژه بارش برف در سال گذشته، عاملی بر کاهش تراز دریاچه ارومیه به شمار می رود.

با اجرای طرح های انتقال آب حوضه به حوضه، احتمال افزایش تراز دریاچه ارومیه در ماه های آتی بسیار زیاد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha