استفاده از شن و نمک برای یخ‌زدایی یکی از عوامل آلودگی هوای همدان است

همدان- ایرنا- معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: استفاده از شن و نمک برای ذوب کردن یخ های سطح معابر شهری و ایمن کردن تردد برای خودروها یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در این استان است.

سید «عادل عربی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تیم های راهداری در جاده های برون شهری و شهرداری در معابر درون شهری پس از ریزش برف برای یخ زدایی اقدام به پخش شن و نمک در معابر کرده که این شن و نمک تا زمان خیس بودن سطح جاده و مرطوب بودن هوا مشکلی ایجاد نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: اما پس از گذشت چند روز و خشک شدن سطح جاده، شن و نمک باقی مانده در سطح جاده با تردد خودروها و ایجاد اصطکاک بین لاستیک و سطح جاده به هوا بلند شده و گرد و غبار حاصل از تردد وسایل نقلیه زمینه ساز بروز آلودگی و کاهش کیفیت هوا می شود.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اظهار داشت: بنابراین بعد از گذشت چند روز از پخش شن و نمک و خشک شدن سطح جاده شاهد افزایش ذرات گردوغبار با «پی‌ام ۱۰» و حتی برخی مواقع ذرات گردوغبار با «پی‌ام ۲.۵ میکرون» هستیم.

عربی با تاکید بر اینکه باید از مواد جایگزین به جای شن و نمک استفاده کرد افزود: محیط زیست در نشست اعضای کمیته فنی استان خواستار استفاده شهرداری و راهداری از مواد جایگزین شد تا شاهد آلودگی هوا در استان نباشیم.

وی گفت: هر چند با استفاده از مواد جایگزین نیز نمی توان به طور ۱۰۰ درصد آسیب های ناشی از بهره گیری از این مواد را کاهش داد و احتمال بروز آثار مخرب جانبی دور از انتظار نیست.

عربی خواستار بهره گیری از تجربیات سایر کشورها برای جلوگیری از یخ زدگی معابر و لغزندگی سطح راه ها شد و اضافه کرد: بهترین راهکار آغاز زودهنگام عملیات برف روبی پیش از یخ زدن سطح جاده است چرا که در این صورت دیگر نیازی به استفاده از شن و نمک نیست.

به گزارش ایرنا، شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه آلاینده های جوی و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

کیفیت هوای استان همدان طی هفت ماه نخست امسال در ۴۰ روز ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها بوده است همچنین کیفیت هوای شهر همدان در هفته جاری سه روز متوالی ناسالم برای گروه های حساس بود. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha