۱۹۰۰ میلیارد ریال برای انتقال آب به دشت باشت هزینه شد

گچساران - ایرنا-رییس اداره امور آب باشت گفت: تاکنون یکهزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای انجام عملیات اجرایی طرح آبرسانی به دشت باشت هزینه شده که ۹۰۰ میلیارد ریال آن مطالبات پیمانکار است.

عطا دیلمی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح آبرسانی به دشت باشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات انتقال آب به دشت باشت سال ۱۳۹۷ شروع شده و قرار بود در مدت زمان ۳۰ ماه تکمیل و بهره برداری شود.

رییس اداره امور باشت عنوان کرد: امسال ۲۶۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح انتقال آب به دشت باشت پیش بینی شده که تنها ۴۰ میلیارد ریال آن اختصاص  یافته است.

وی ابراز داشت: عملیات آبرسانی به دشت باشت بیش از ۲۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

دیلمی بیان کرد:برای تکمیل  و بهره  برداری این طرح به هفت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز است.

با بهره برداری طرح انتقال دشت باشت ۲۸ میلیون متر مکعب آب برای بخش های آشامیدنی، صنعت و کشاورزی تامین خواهد شد.

در این طرح ملی یک بند تنظیمی به ارتفاع هشت متر، طول ۷۵ متر و ۱۱ دریچه قطاعی بر روی رودخانه زهره احداث خواهد شد.

در طرح انتقال آب  به دشت باشت ۶۶۵ هزار متر مکعب خاکبرداری، ۷۷۵ هزار متر مکعب سنگبرداری، ۳۸۵ هزار و ۶۰۰ متر مکعب خاکریزی، ۵۶ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۲۹ هزارو ۵۰۰ متر مربع قالب بندی، یکهزارو ۹۰۰ تن آرماتور گذاری، ۱۲ هزارو ۶۰۰ متر طول حفاری و تزریق، ۱۶ هزارو ۸۰۰ متر مکعب بنای با سنگ عملیات اجرایی انجام خواهد شد.

تجهیز کارگاه، آرماتور بندی و قالب بندی دیوار مخزن و ایستگاه پمپاژ شماره یک، انحراف آب رودخانه به جناح راست، لوله گذاری سه هزارو ۷۵۰ متر، هفت هزارو ۲۰۰ متر مسیر سازی و کانال کنی، ساخت جاده دسترسی بطول ۴.۵ کیلومتر و ساخت پل بر روی رودخانه برای دسترسی به محل بند از مهمترین اقدامات انجام شده در این طرح است.

نبود نقدینگی، افزایش نرخ ارز و مصالح و آزاد سازی نشدن اراضی مسیر خط انتقال در محدوده روستای شوش را از مشکلات  این طرح برشمرد.

ساخت پمپاژ شماره یک مسیر خط انتقال یک و۲ ، لوله گذاری مسیر خط انتقال از ایستگاه پمپاژ ۲ تا انتهای دشت و  ساخت بند تنظیمی تاسیسات جانبی از مهمترین اقداماتی است که برای تکمیل این طرح باید اجرا شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha