امیر سیاری: برای بهره‌برداری ملی از منافع دریا باید اقتدار داشت

بندرعباس - ایرنا - رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان این که دریا منشأ ثروت و قدرت است ، گفت: دریا منافعی دارد و برای بهره‌برداری از آن باید اقتدار داشت، آنگاه می‌توان از آن برای توسعه دریامحور کشور بهره برد.

به گزارش ایرنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری روز پنج‌شنبه در آیین بدرقه هشتادمین ناوگروه به ماموریت آب های آزاد و دوردست ضمن تبریک دهه فجر افزود: اگر ما تا قبل از این از این نعمت استفاده نکردیم بر اثر توطئه‌های استکباری و استعماری است.

وی اضافه کرد: منافع و منابع موجود در دریا را می‌توان برای منافع ملی استفاده کرد اولین آن‌ها منابع غذایی خدادادی است که کمتر استفاده می‌کنیم و هر اندازه به مرکز کشور نزدیک‌تر می‌شویم استفاده از آنها کمتر و کمتر می‌شود.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی دیگر از منابع  انرژی است، اعم از منابع فسیلی و تجدید پذیر، امروز با امواج و بادی که در دریا می‌وزد می‌توان برای تولید انرژی بهره برد، موضوع بعد تجارت دریایی است که ۹۰ درصد آن در دریا انجام می‌شود و موضوع بعد دیپلماسی دریایی است.

امیر دریادار سیاری افزود: همه این ها منابعی است که در دریا وجود دارد و باید برای توسعه دریا محور کشور بهره برده را به پیش رفته و پوزه دشمن را به خاک بمالیم و براساس نظریه بازگشت به دریا، مجدد به دریا بازگردیم.

وی خاطر نشان کرد: داشتن اقتدار در دریا ابعادی دارد که مهمترین آن داشتن نیروی دریای قوی است آنگاه میتوان در عرصه دریا حضور و اقتدار داشت و امنیت ایجاد کرد تا مردم از منابع و منافع آن استفاده کنند.

وی افزود: اگر امروز دشمن از شما فاصله می‌گیرد می‌داند اقتدار شما ۲ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چقدر است، اگر در آب‌های آزاد ماموریت اجرا و امنیت دریایی را برقرار می‌کنید یعنی داشتن اقتدار و قدرت دریایی.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان کرد:  اگر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی امروز در کنار روسیه و چین ماموریت اجرا می‌کند معنا دارد، یعنی شما را پذیرفته و روی شما حساب می‌کنند، این شوخی نیست.

امیر دریادار سیاری ادامه داد: اگر امروز در همایش اقیانوس هند شرکت می‌کنید و میزبان آیونز بودید و در همایش های آن شرکت کردید یعنی شما را به عنوان یک کشور قدرتمند دریایی قبول دارند.

اسکورت پنج هزار کشتی توسط نداجا

وی اضافه کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعزام ناوگروه‌ها تا امروز پنج هزار کشتی تجاری و نفت کش را اسکورت کرده است و اگر نمی‌توانستیم خطوط مواصلاتی کشور را حفظ کنیم اتفاقی مانند جنگ جهانی اول و دوم رخ می‌داد.

وی اضافه کرد: نداجا توانسته امنیت خطوط اقتصادی کشور را حفظ کند و ایستادگی و مأموریت‌های آن باعث شده اقتدار و قدرت دریایی داشته باشیم. 

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران خطاب به پرسنل نداجا تاکید کرد: خانواده‌های‌تان هم در کنار شما نیروها پای کار هستند و می‌بینند که برای حفظ اقتدار و اقتصاد کشور ماموریت انجام می‌دهید.

وی ادامه داد: شمایی که اکنون آماده انجام مأموریت بزرگ و خطیر هستید می‌دانید ماموریت‌تان چه اندازه در جهت حفظ امنیت و اقتدار کشور مهم است.

امیر دریادار سیاری یادآور شد: رفتن ناوگروه به سن پترزبورگ توان علمی، عملیاتی و آموزش و اقتدار ما را نشان داد و اثرهای آن در جهان باقی ماند.

وی اشاره کرد: این اقتدار است و در این مأموریتی که انجام می‌دهید بدانید ابتدا بحث آموزشی را دنبال می‌کنید و قرار است کسانی را تربیت کنید که آینده ‌سازان کشور هستند.

وی ابراز کرد: بنابراین تمام حرکت‌های شما الگو است و همچنین در این ماموریت پرچم جمهوری اسلامی ایران را در آب‌های آزاد به اهتزاز در می‌آورید، وقتی از بین ناوگان‌های کشورهای دیگر عبور می‌کنید این حرکت و حضور برای سایر کشورها الهام بخش است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: با حضور در کشورهای دیگر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران را منتقل می‌کنید و دیپلماسی دریای انجام می‌دهید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha