توان‌جوی سندرم داون مهابادی به اردوی تیم ملی شنا دعوت شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد گفت: "شاهو محمدی" نابغه سندروم‌داون این شهرستان جهت حضور در مسابقات پاراآسیایی هانگژو به دومین اردوی آمادگی تیم ملی شنا دعوت شد.

قرنی مصطفی‌پور روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دومین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی شنای جانبازان و معلولین کشور، اعزامی به مسابقات پاراآسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین ، ۱۳ تا ۱۷ بهمن ماه، در محل کمپ تیم های ملی فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین زیر نظر کمیته ملی پارالمپیک برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: "شاهو محمدی" نابغه سندروم‌داون مهابادی به عنوان ورزشکار در اردو تیم ملی حضور خواهد داشت.

رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد اظهار داشت: این توانجوی با استعداد رکورددار شنای استقامت جانبازان و معلولین کشور بوده و در رشته قایقرانی هم عنوان دار کشوری است.

مصطفی‌پور بیان کرد: "شاهو" در رشته‌های شنا و قایقرانی زیر نظر مربیان با دانش بومی "محسن مازوچی" و "سید محمدامین شیخ مندی" فعالیت ورزشی و توانجویی دارد.

به گزارش ایرنا، شاهو محمدی ۱۵ ساله، اولین فرد مبتلا به سندروم داون در جهان است که می تواند در آبهای آزاد شنا کند ؛ وی از سن ۶ سالگی شنا را به طور حرفه‌ای شروع کرده و اکنون در ۲ ماده کرال سینه و پروانه فعالیت می‌کند.

وی توانست در سال ۱۳۹۷ در مسابقات آبهای آزاد در آذربایجان‌غربی همراه با دیگر شناگران عادی مسافت بیش از سه کیلومتر را طی کند؛ او همچنین توانسته است ۲ بار در مسابقات المپیک ویژه ایران در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مقام اول را کسب کند.

شاهو که عضو کمیته‌ المپیک ویژۀ کم توانان ذهنی ایران است در مسابقات ۲۰۱۸ المپیک ویژه‌ی منطقه خاورمیانه در ابوظبی نیز به عنوان رزرو انتخاب شود.

علاوه بر شنا شاهو اولین فرد مبتلا به سندروم داون در ایران و جهان شناخته می‌شود که می‌تواند با قایق حرفه‌ای «کایاک» قایقرانی کند؛ وی همچنین رکورددار شنای استقامتی سندروم داون در ایران و جهان است که توانست در آذرماه ۱۳۹۷ در مدت زمان یک ساعت، ۲ هزار و ۴۸۳ متر را شنا کرده و این رکورد را برای خود ثبت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha