۷ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۹:۳۵
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 84628171
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

حجم آب مخزن سد عباس‌آباد بانه چهار برابر شد

سنندج- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به کم آبی شدید در شهر بانه پیش از فعالیت سامانه بارشی اخیر گفت: بعد از بارش‌های چند روز گذشته، حجم آب مخزن سد عباس آباد بانه از ۵۰۰ هزار مترمکعب به ۲.۱ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

آرش آریانژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا اواخر پاییز و به واسطه عدم پوشش برف در بالادست سد عباس آباد بانه و کاهش آب مخزن، برای تامین آب شرب این شهر دچار مشکل بودیم و تلاش ما این بود آب مورد نیاز شبانه روزی مردم را تامین کنیم.

وی اضافه کرد: اکنون و پس از بارش‌های خوب اخیر، در بالادست حوزه ۳۵ کیلومتری سد عباس‌آباد، پوشش برف به بیش از ۲ متر برف رسیده که کمک بسیار خوبی برای جبران کم آبی گذشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان افزود: با توجه به وقوع سرما و یخبندان، حجم رواناب ناشی از ذوب برف بسیار کم بوده اما از هفته آینده بیشتر خواهد شد و امیدواریم با توجه به برنامه ریزی انجام شده و پوشش برفی موجود، در سال آبی جاری و آینده دچار تنش شدید آب نباشیم.

آریانژاد با اشاره به وقوع خشکسالی در سال قبل و بی سابقه بودن آن در ۵۲ سال گذشته، یادآور شد: در حال حاضر پوشش برفی در حوزه وسیع بالادست ۱۸ سد استان ۱۰۰ درصد است.

وی به کاهش ۳۰ درصدی بارش ها پیش از سامانه اخیر اشاره داشت و ادامه داد: در حال حاضر میزان بارندگی استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد بیشتر بوده و پیش بینی می کنیم با ادامه بارش ها ۸۵ درصد مخازن سدهای استان پر شود و برخی سدها نیز سرریز شوند.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر است، بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر است، میزان بارش در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد است که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha