۷ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۰۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84628100
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو پاسخ کتبی به پیشنهادات ضمانت امنیتی روسیه را به مسکو تحویل داد

تهران-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که پاسخ کتبی ناتو به پیشنهادات ضمانت امنیتی مسکو، به سفیر روسیه در بروکسل تحویل داده شده است.

به گزارش ایرنا از "اسپوتنیک"، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، شامگاه چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم که فوراً تنشها را کاهش دهد. ناتو معتقد است که تنش‌ها و اختلافات باید از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل شوند و ناتو آماده شنیدن نگرانی‌های روسیه است.  
استولتنبرگ همچنین پیشنهاد کرد که روسیه و ناتو باید دفاتر خود در بروکسل و مسکو را دوباره تأسیس کنند.  روسیه در اکتبر ۲۰۲۱ در واکنش به اتهامات ناتو علیه هشت مقام روسی دفتر خود در بروکسل را تعطیل کرد. ناتو همچنین تعداد کارکنان دفتر خود در مسکو را به نصف کاهش داده است.  
دبیرکل ناتو افزود:  ما پیشنهاد جسلات توضیحی در خصوص رزمایش‌های نظامی و سیاست‌های هسته‌ای در شورای ناتو و روسیه را ارائه کرده‌ایم. . 
استولتنبرگ تصریح کرد که ناتو یک ائتلاف دفاعی است و به دنبال رویارویی نمی‌باشد و به بهترین نتیجه امیدوار است، اما برای بدترین‌ شرایط نیز آماده می‌شود. برای این منظور، ناتو ۵ هزار نیرو را به حالت آماده باش درآورده است و می‌تواند آن‌ها را ظرف مدت چند روز اعزام کند.  
 وی همچنین اعلام کرد که ناتو در حال تقویت حضور خود در مناطق بالتیک و دریای سیاه است.  
این درحالی است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز تایید کرد که ایالات متحده آمریکا به پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی پاسخ کتبی داد و سفیر واشنگتن در مسکو آن را تحویل مقامات کرملین داد.  
به گزارش ایرنا، بلینکن ادعا کرد این پاسخ یک مسیر دیپلماسی جدی را پیش رو قرار می‌دهد در صورتی که روسیه این مسیر را انتخاب کند. این پاسخ همچنین شامل نگرانی‌های آمریکا و متحدان و شرکا در مورد اقدامات روسیه است که امنیت را تضعیف می‌کنند.  
به گزارش ایرنا، آمریکا روز چهارشنبه پاسخ کتبی پیشنهادات برای تضمین امنیتی را که روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ خواستار آن شده بود تحویل داد.  
 با توجه به گزارش پیشین شبکه "سی ان ان" پاسخ کتبی آمریکا بخش‌هایی که واشنگتن حاضر است با روسیه همکاری کند از جمله کنترل تسلیحاتی، شفافیت بیشتر و همچنین استقرار سیستم‌های موشکی را مشخص می‌کند.  
کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرده بود که مفاد این پاسخ کتبی به پیشنهادات روسیه را اعلام نخواهد کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد در صورت درخواست واشنگتن، مسکو نیز مفاد این پاسخ را به صورت محرمانه حفظ خواهد کرد.  
در ماه دسامبر و در میان افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین، وزارت خارجه روسیه پیشنهاد ضمانت‌های امنیتی را مطرح کرد و از آمریکا و ناتو خواست آن‌ها را درنظر بگیرند.  
مسکو همچنین اعلام کرد که یک پاسخ کتبی برای امضای ضمانت‌های امنیتی لازم است.  
به گزارش ایرنا، روسیه بارها ادعاها در مورد حمله به اوکراین را رد کرده و اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد، روسیه همچنین هشدار داده است که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.  

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته همزمان با افزایش تنش‌ها با روسیه و انتقال تسلیحات نظامی به اوکراین و اعلام آماده باش هشت و هزار ۵۰۰ نیروی نظامی کشورش ادعا کرد هیچ نیروی آمریکایی وارد کی یف نخواهد شد.  
رئیس جمهوری آمریکا در عین حال روسیه را تهدید کرد و گفت اگر روسیه به اوکراین حمله کند با عواقب بسیار بزرگی مواجه خواهد شد. این عواقب تنها اقتصادی یا سیاسی نخواهد بود بلکه در روسیه در سراسر جهان با عواقب شدیدی مواجه خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha