صادرات از مرز بازرگان ۵۵ درصد افزایش یافت

ارومیه- ایرنا - مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سالجاری، ۱۴۳ هزار و ۱۰۲ تن کالا از طریق این مرز صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد افزایش دارد.

رامین ظهیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این محصولات شامل اقلام پتروشیمی، نباتی، کشاورزی، سنگی، اشیای سرامیکی و شیشه ای، قراضه و ضایعات از آهن و فولاد و محصولات نساجی است.

وی افزود: ارزش دلاری این مقدار کالای صادر شده در این مدت یک میلیارد و ۶۰۳ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۲۶ دلار است.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: در این خصوص چهار هزار و ۸ فقره اظهار نامه صادر شده که سال گذشته در این مدت زمانی، این رقم ۲هزار و ۷۳۶ مورد بود، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است.

ظهیری ادامه داد: همچنین در این مدت صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز یک میلیون و ۷۴ هزار و ۹۷۹ تن برآورد شده است، در حالی که سال گذشته در این مدت، ۷۴۶ هزار و ۸۷۸ تن بود، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴درصد رشد داشته است.

وی گفت: در این خصوص نیز تعداد ۱۸هزار و ۲۰۷فقره اظهار نامه صادر شده که نسبت به مدت مشابه ۲۹درصد رشد دارد.

به گزارش ایرنا، گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو واقع شده است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha