آمریکا پاسخ کتبی پیشنهادات امنیتی را به روسیه تحویل داد

تهران-ایرنا- آمریکا روز چهارشنبه پاسخ کتبی پیشنهادات برای تضمین امنیتی را که روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ خواستار آن شده بود تحویل داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از "اسپوتنیک"، با توجه به گزارش پیشین شبکه "سی ان ان" پاسخ کتبی آمریکا بخش‌هایی که واشنگتن حاضر است با روسیه همکاری کند از جمله کنترل تسلیحاتی، شفافیت بیشتر و همچنین استقرار سیستم‌های موشکی را مشخص می‌کند. 
کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرده بود که مفاد این پاسخ کتبی به پیشنهادات روسیه را اعلام نخواهد کرد. 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد در صورت درخواست واشنگتن، مسکو نیز مفاد این پاسخ را به صورت محرمانه حفظ خواهد کرد. 
در ماه دسامبر و در میان افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین، وزارت خارجه روسیه پیشنهاد ضمانت‌های امنیتی را مطرح کرد و از آمریکا و ناتو خواست آن‌ها را درنظر بگیرند. 
مسکو همچنین اعلام کرد که یک پاسخ کتبی برای امضای ضمانت‌های امنیتی لازم است. 
به گزارش ایرنا، روسیه بارها ادعاها در مورد حمله به اوکراین را رد کرده و اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد، روسیه همچنین هشدار داده است که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند. 
همزمان بامذاکرات آمریکا و ناتو با روسیه، دولت بایدن همچنان خود را برای حمله احتمالی مسکو به اوکراین آماده می‌کند که شامل تهدید به استفاده از تحریم‌های مخرب علیه روسیه، ارسال سلاح و مهمات و دیگر تجهیزات به اوکراین و آمادگی برای اعزام ۸ هزار و ۵۰۰ نیرو به کشورهای ناتو در شرق اروپا است. 
دامنه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه معلوم نیست. کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره میزان تحریم‌های اقتصادی روسیه با آمریکا توافق ندارند. برای مثال، آلمان خواستار معافیت تحریم بخش انرژی در صورت محرومیت بانک‌های روسیه از انجام معاملات به دلار هستند. 
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته همزمان با افزایش تنش‌ها با روسیه و انتقال تسلیحات نظامی به اوکراین و اعلام آماده باش هشت و هزار ۵۰۰ نیروی نظامی کشورش ادعا کرد هیچ نیروی آمریکایی وارد کی یف نخواهد شد. 
رئیس جمهوری آمریکا در عین حال روسیه را تهدید کرد و گفت اگر روسیه به اوکراین حمله کند با عواقب بسیار بزرگی مواجه خواهد شد. این عواقب تنها اقتصادی یا سیاسی نخواهد بود بلکه در روسیه در سراسر جهان با عواقب شدیدی مواجه خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha