۶ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۳۹
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 84627828
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 ۶ اثر تاریخی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

ارومیه-ایرنا- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: ۶ اثر تاریخی استان در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی کشور به ثبت ملی رسید.

جلیل جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این جلسه محوطه "آغ‌داغ" اثر واجد ارزش فرهنگی و "حمام یولقون‌آغاج" تکاب واجد ارزش فرهنگی و تاریخی و "کلیسای فقیه‌بیگلو" ارومیه واجد ارزش فرهنگی و تاریخی ثبت شدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: "قلعه بره‌سور" و "کلیسای موش‌آباد" ارومیه و "قلعه بابور کرد" شوط هم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی ۲ مزیت کلی دارد و موجب می شود تا مالکیت اثر یا شی مشخص و مبرهن شود که از منظر حقوقی مالکیت از مهم‌ترین حقوق شناخته شده است و با ثبت ملی اثر بر همگان معلوم می‌شود که حاکمیت یک کشور نسبت به حفظ و نگهداری آن اهمیت نشان داده و بر خود واجب می‌داند از آن حمایت و حفاظت کند و از نابودی یا سرقت و از بین رفتن آن با استفاده از مجریان قانون و ضابطین قضایی جلوگیری خواهد کرد.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل «قره‌کلیسای چالدران» و «تخت‌سلیمان تکاب» است.

کاخ موزه باغچه‌جوق، عمارت کلاه‌فرنگی، سه‌گنبد ارومیه، غار سهولان مهاباد، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، کلیسای ننه‌مریم ارومیه، قلعه‌بسطام، مسجد سردار، بازار تاریخی ارومیه، خانه انصاری، تپه‌حسنلو، تالاب بین‌المللی و سایت پرنده‌نگری کانی‌برازان مهاباد و روستای چورس از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

 در این استان همچنین ۷۴ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری فعالیت می‌کند که از این تعداد ۳۶ دفتر در ارومیه فعال است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha