فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود

مراغه- ایرنا- معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت: این شهرستان روزگاری مهد علم و آموزش بود و باید جایگاه تاریخی اش در علم و آموزش احیا شود.

سیدعلی موسوی روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه مراغه افزود: تلمذ شیخ اشراق و امام فخر رازی از مکتب علمی مراغه و تاسیس مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی از سوی خواجه نصیرالدین طوسی جایگاه این کهن شهر دارای تمدن اورارتویی را در بخش علم و آموزش نشان می دهد.

به گفته وی روزگاری که در تمامی جهان عالمان را دربه در و مکاتب را نابود می‌کردند و کتاب‌سوزان راه افتاده بود، مراغه به واسطه فعالیت های خواجه مهد علم و آموزش بوده و کتابخانه‌ای با ۴۰۰ هزار جلد کتاب در این شهر ایجاد شده بود.

وی به تاسیس اولین مدرسه دخترانه جهان و مراکز علمی در مراغه اشاره و بیان کرد: این شهر بنیانگذر مهندسی در سطح کشور بود و امروز نیز انتظار می رود تا رشته‌های مهندسی در این شهر بیش از پیش توسعه یابد.

به گفته وی مراغه اکنون با برخورداری از ۱۵ هزار دانشجو و صدها استاد برتر که جزو ۲ درصد نخبگان کشوری هستند، به توجه بیشتر نیاز دارد و توجه به جایگاه دانشکده فنی و مهندسی و توسعه مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک به عنوان یادگار خواجه نصیرالدین طوسی ضروری است.

وی اضافه کرد: اساتید دانشگاه مراغه مشکلات اساسی دارند که باید به آنها توجه شود و همچنین توجه به مرکز رشد که محل جدید آن نیز به زودی افتتاح خواهد شد، ضروری است.

وی با بیان اینکه پیش از این ایجاد شهرک صنعتی فناورانه در مراغه پیشنهاد شده است، اضافه کرد: امیدواریم با تهیه زمین بتوانیم این شهرک را ایجاد و بستر مناسبی برای فعالیت‌های فناورانه دانشجویان فراهم کنیم.


فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه مراغه نیز در این آیین با بیان اینکه علم دارای تقدس است و حاصل آن باید عقلانیت باشد، گفت: در کنار پیشرفت‌های علمی نباید از مسایل فرهنگی نیز غفلت شود.

حجت‌الاسلام احمد زمانی با بیان اینکه عمل از عامل و فعال جدایی‌ناپذیر است، بیان کرد: با این نگاه مسئولانه باید به آیین تکریم و معارفه نگریست و عمل افراد پس از رهایی آنان از مسئولیت هم با اوست.

وی افزود: شورای فرهنگی دانشگاه باید محل بارش فکر، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری باشد و در غیر این صورت، نخواهیم توانست در جنگ نرم گامی های موثری در این مرکز برداریم.


فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود
کارهای انجام‌نشده بسیاری در دانشگاه مراغه وجود دارد
رئیس سابق دانشگاه مراغه نیز در این آیین گفت: کارهای انجام‌نشده بسیاری در این دانشگاه وجود دارد و دانشکده‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی و مرکز تحقیقات اختر فیزیک در خور شان خواجه نصیر باید در این مرکز دانشگاهی ساخته شود.

«محمدعلی لطفی‌الهی یقین» بیان کرد: کارکنان خدوم این دانشگاه طی در حدود ۶.۵ سال گذشته زحمت‌های بسیاری متحمل شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به افزایش حدود ۵۰ درصدی اعضای هیئت علمی، کنترل نسبتِ تعداد اعضای هیئت علمی به کارمند، ارتقای رده دانشگاه از چهار به سه و افزایش اساتید به ۱۶ نفر اشاره کرد.

به گفته وی طی سال‌های گذشته مجوز صدور مدرک دانشگاهی برای این مرکز اخذ شده و رتبه دانشگاه از ۴۳ به ۲۵ و به تازگی به دلیل تغییر در شیوه امتیازبندی به ۳۹ رسیده است.

به گفته وی دانشگاه مراغه از سال‌ها پیش پذیرش دانشجوی خارجی را درخواست کرده بود که امیدواریم با سفر این هیئت از وزارت علوم به مراغه این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود
رئیس جدید دانشگاه مراغه نیز گفت: همکاری و مساعدت همه اعضای هیئت علمی مراغه برای ارتقای دانشگاه و امیدآفرینی در بین آنان ضروری است.

«محمد زادشکویان» اضافه کرد: انتظار داریم کمک کنند تا کارها با دقت و نظم پیش برود و در دوره مدیریت تلاش و تاکید بر حفظ کرامت انسانی و به ویژه توجه به اهمیت جایگاه ایثارگران و نقش محوری پرسنل دانشگاهی در اولویت برنامه ها خواهد بود.

وی بیان کرد: رعایت اخلاق حرفه ای و دوراندیشی در برنامه های پژوهشی، آموزشی و تقویت تعاملات از رویکردهای جدید خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تنگناهای مالی قابل توجه است اما امیدواریم با عنایت الهی این تنگناها در آینده نزدیک حل شود.

رئیس دانشگاه مراغه اظهار داشت: امیدواریم همه اساتید روحیه نشاط و سلامت روان خود را با تحول در آینده نزدیک بازیابی کنند تا دانشگاه مراغه در آینده به دانشگاه مطرح در سطح کشور تبدیل شود.

زادشکویان تاکید کرد: انتظار داریم دانشگاه مراغه از لحاظ فرهنگ نمونه باشد نه فقط به خاطر علم بلکه به خاطر فرهنگ آن نمونه بودن در دستور کار ما قرار دارد.

وی در ادامه به برنامه های خود به عنوان رئییس جدید دانشگاه اشاره و ادامه داد: مدیریت قاطع، منضبط و قانونمند لازم است و مراعات اصول اخلاقی و مبتنی بر آموزه های دینی و اتکا به عقل و خرد جمعی و مشارکت پذیر کردن گروه های آموزشی و بازگداندن نقش آنان در مدیریت دانشگاه مدنظر خواهد بود.

وی گفت: تبدیل شیب نزولی سرمایه انسانی به منحنی صعودی به منظور توجه به ظرفیت تولید علم و ارتقای دانشگاه جامع‌محور راهی جز مدیریت انقلابی و جهادی ندارد و در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به آن تاکید شده است.

وی به چالش هایی پیش رو دانشگاه و برنامه های آن در سال‌های آینده اشاره کرد و افزود: تبدیل به قطب علمی استان و منطقه با انقلاب نرم افزاری و با اتکای به تجریه بزرگان و بهره گیری از همت و انگیزه اعضای هیئت علمی و کارمندان در نیل به تعالی سریع دانشگاه به ویژه ارتقای به سطح ۲ در بین دانشگاه های کشور از جمله مهمترین برنامه هاست.

رئیس دانشگاه مراغه ادامه داد: ارایه اصلاح و تنوع بخشی برای سه طیف خروجی، اجرا و تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه، بازنگری در افق و ماموریت دانشگاه با توجه به موقعیت جعرافیایی با تاکید بر هم افزایی و پرهیز از تقلب و موازی کاری از دیگر برنامه های دانشگاه برای سال های آینده است.

زادشکویان اضافه کرد: مشارکت و ترویج فرهنگ مشارکت در جهت توسعه پایدار فرهنگی از طریق برگزاری نشست‌ها و تعامل فعال با رسانه و برقراری ارتباط سازنده و مستمر، گسترش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان و تقویت روحیه نوآری و قانون مداری نیاز است تا یک دانشگاه الگو باشیم.

وی بیان کرد: در دیداری که با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری داشتم، قول دادم که دانشگاه مراغه را به دانشگاه الگو در سطح کشور تبدیل کنیم و در این راستا برنامه های دقیق در مباحث فرهنگیر و علمی خواهیم داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای پیشبرد امور دانشگاه و برداشت گام‌های مثبت، دست امداد به خانواده بزرگ دانشگاه و مردم شهرستان دراز می کنیم و از خداوند رحیم تقاضا داریم روزی که به شرط حیات در همین سالن جلسه تودیع حقیر برگزار می شود، شرمنده امام زمان و خون شهدا نباشیم.

به گزارش ایرنا در این آیین از تلاش‌های حدود ۶.۵ ساله «محمدعلی لطفی‌الهی» قدردانی و «محمد زادشکویان» به عنوان رئیس جدید دانشگاه مراغه معرفی شد.

فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود

فرماندار: جایگاه تاریخی مراغه در علم و آموزش احیا شود

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha