وزارت علوم برای ایجاد زمینه احداث نخستین پارک شیمیایی ایران اعلام آمادگی کرد

تهران- ایرنا- معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این وزارت خانه آمادگی دارد همکاری لازم را با مجموعه پتروشیمی برای دریافت مجوزهای واحدهای فناور و پارک‌های علم و فناوری داشته باشد تا نخستین پارک شیمیایی کشور ایجاد شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا، علی خیرالدین در آیین معرفی پتروشیمی کارون به عنوان نخستین شرکت دانش‌بنیان گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزود: ۴۹ پارک علم و فناوری، ۲۲۳ مرکز رشد، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور و ۶۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که حدود هزار و ۸۰۰ شرکت از این دانش‌بنیان‌ها در پارک‌های علم و فناوری هستند.

وی یکی از بزرگ‌ترین معضلات کشور را بیکاری خواند و ادامه داد: حدود ۴۰ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند و این نشان‌دهنده آن است که نتوانستیم در جذب فارغ‌التحصیلان در بازار کار موفق باشیم.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۶۵ هزار اشتغال دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده است، اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌اند حدود ۵۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی را جذب کنند، بنابراین زمینه‌ای مناسب برای اشتغال دانش‌بنیان است.

به گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، خیرالدین با تاکید بر اینکه برای موفقیت در این بخش باید روی لبه فناوری و مرز دانش فناوری کار کنیم، تصریح کرد: وجود دفاتر انتقال فناوری در هلدینگ‌های مختلف به‌ویژه در بخش پتروشیمی بسیار ضروری است و این موضوع باید تقویت شود.

وی بر تبدیل واحدهای فناور به شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی که به‌تازگی قرار شده است ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه داشته باشد، بیشترین حمایت را از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهد. با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دیگر خام‌فروشی نخواهیم کرد و به سمت بهره‌وری بالاتر خواهیم رفت.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم درباره طرح میزبانی توضیح داد: در این طرح دانشجویان فعال در دانشگاه‌ها شناسایی و علاقه‌مندان حوزه فناوری وارد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌ شوند. بنابراین صنعت پتروشیمی نیز می‌تواند در صورت داشتن توان از علاقه‌مندان به حوزه پتروشیمی در این طرح حمایت کند.

خیرالدین درباره موضوع نیازسنجی و نیازآفرینی برای آینده اظهار داشت: صنعت پتروشیمی باید تمرکز بیشتری بر پارک‌های شیمیایی داشته باشد. برای نمونه هم‌اکنون کشور چین ۶۸۰، عربستان ۳ و آلمان ۶۰ پارک شیمیایی احداث کرده‌اند، اما در ایران یک پارک شیمیایی نیز وجود ندارد. پارک‌های علم و فناوری می‌توانند زمینه مناسبی برای ایجاد این پارک‌ها باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha