استفاده از منابع آب زیرزمینی در مناطقی از کشور به ۱۲۰ درصد رسیده است

خرم‌آباد - ایرنا - معاون توسعه مدیریت،حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: بحران کم آبی در کشور جدی شده و استفاده از منابع زیرزمینی در مناطقی از کشور به ۱۲۰ درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا اصغر دانشیان روز چهارشنبه در آئین معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: در طول سالیان گذشته جنگل ها تخریب و برداشت آبهای زیرزمینی بی رویه شده است.

وی با بیان اینکه بزرگترین چالش کشور در سال های آینده موضوع آب است اظهار داشت: استفاده بی رویه ای از منابع زیرزمینی صورت گرفته است در حالیکه براساس استانداردهای بین المللی ۴۰ درصد این منابع را می توان استفاده کرد.

وی با اشاره به مشکل آب شرب در سطح کشور بیان کرد: مشکلات چهارمحال بختیاری، یزد و اصفهان مربوط به موضوع آب است و سیاست های غلط دهه های اخیر در استفاده از منابع زیرزمینی سرمایه های آینده را نابود کرده است.

وی با اشاره به اینکه زاینده رود در اثر بی تدبیری خشک شده است عنوان کرد: احداث صنایع بزرگ باید با توجه به منابع در دسترس باشد.

دانشیان با اشاره به خشکسالی در کشور؛ بارندگی های اخیر و بارش برف را نسبت به سال گذشته امیدوار کننده دانست و گفت: محیط زیست نیازمند فرهنگ سازی از سال های ابتدایی مدارس است و این در حالیست که سال های گذشته با احداث شاهراه و آزادراه ها جنگل و گونه های وحشی را در معرض خطر و تخریب قرار دادند.

وی ادامه داد: در برخی مواقع هزاران میلیارد تومان هزینه کرده اند و بعد از پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی طرح ها اقدام به اخذ مجوز از محیط زیست می کنند.

وی افزود: طی سال های اخیر گرفتن مجوز محیط زیست برای طرح و پروژه ها الزامی شده است در حالیکه طرح های پیشین هیچکدام این مجوز را ندارند.

دانشیان اضافه کرد: مردم در کلان شهرها به ویژه تهران از آلودگی هوا رنج می برند و در حالیکه قرار بود ۸۰ درصد اتوبوس های تهران نوسازی شود و در نیروگاه ها مازوت استفاده نشود اما عملی نشده است.

وی همچنین ادامه داد: محیط زیست سازمان نظارتی است و ابزار ندارد و این در حالیست که در درگیری متخلف زیست محیطی و محیط بان، محیط بان مقصر اعلام می شود.

وی با اشاره به دریافتی های ضعیف محیط بانان و کارشناسان محیط زیست ادامه داد: تلاش هایی در این راستا شده است تا بتوان در دولت جدید اقدامات امیدوراکننده ای در این سازمان انجام و نظام پرداخت هماهنگ اجرایی شود.

در این مراسم علی سالاروند به عنوان مدیر کل جدید حفاظت از محیط زیست لرستان جایگزین مهرداد فتحی بیرانوند شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha