طرح هادی برای ۱۰۰ درصد روستاهای نقده تهیه شد

ارومیه- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن نقده گفت: در حال حاضر ۷۷ روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان وجود دارد که برای ۱۰۰ درصد آنها، سند طرح هادی تهیه شده است.

رشید نقی‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از تعداد روستاهای دارای طرح هادی تاکنون این طرح در ۴۳ روستا اجرا شده است.

وی افزود: بیش از هشت هزار خانوار روستایی شهرستان نقده از اجرای طرح‌های هادی بهره‌مند شده‌اند.

مدیر بنیاد مسکن نقده گفت: اجرای طرح هادی ۱۸ روستای این شهرستان به دلیل پایین بودن تعداد خانوار هنوز تدوین نشده است.

نقی‌زاده بیان کرد: طرح هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات و تجهیزات عمومی روستایی اجرا می‌‎شود.

وی ادامه داد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل بند، آماده سازی اراضی پیش‌بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقدام‌هایی است که در قالب طرح هادی در روستاها انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا نقده دارای ۹۵ روستا بوده که ۷۷ روستا بالای ۲۰ خانوار و ۱۸ روستا زیر ۲۰ خانوار است و یک‌هزار و ۱۹۳ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۳۶ هزار و ۵۶ نفر در این روستاها زندگی می‌کنند؛ نقده با ۱۲۷ هزار نفر جمعیت و ۹۵ روستا در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا درآمد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت پیگیری شد .

تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha