۶ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۷
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84627243
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر هند میزبان نشستی با کشورهای آسیای مرکزی

تهران – ایرنا – نارندرا مودی نخست وزیر هند روز پنجشنبه میزبان اولین اجلاس هند با کشورهای آسیای مرکزی به شکل مجازی خواهد بود .

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری آسیا نیوز اینترنشنال، روسای جمهور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در این اجلاس مشارکت خواهند داشت.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه هند، این اولین اجلاس از این نوع بین هندوستان و کشورهای آسیای مرکزی در سطح رهبران خواهد بود.

وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای اعلام کرد: اولین اجلاس هند – آسیای مرکزی بازتابی از تعاملات رو به رشد هندوستان با کشورهای آسیای مرکزی است که بخشی از "همسایگی گسترده" هند هستند.

این بیانیه افزود: نارندرا مودی نخست وزیر در سال ۲۰۱۵ طی سفری از کشورهای آسیای مرکزی بازدید کرد و متعاقب آن تبادل‌های سطح بالا در مجامع دوجانبه و چندجانبه انجام شده است.

راه اندازی "گفتگوی هند – آسیای مرکزی" در سطح وزارتخانه‌های امور خارجه این کشورها که سومین نشست آن روزهای ۱۸ تا ۲۰ دسامبر سال گذشته میلادی برگزار شد، نیروی تازه‌ای برای روابط دو طرف ایجاد کرده است.

همچنین مشارکت دبیران شوراهای امنیت ملی این کشورها در نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای درباره افغانستان که روز ۱۰ نوامبر سال گذشته میلادی در دهلی نو برگزار شد، حاکی از رویکرد مشترک منطقه‌ای درباره افغانستان است.

وزارت خارجه هند خاطرنشان کرد:‌ رهبران هند و کشورهای آسیای مرکزی در اولین اجلاس خود درباره گامهای لازم برای ارتقای بیشتر روابط بحث می‌کنند و همچنین انتظار می‌رود که درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی بخصوص وضعیت امنیتی منطقه‌ای تبادل نظر صورت گیرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha