طرح موضوع توافق موقت تصنعی و ساختگی است/ آمریکا و اروپا باید الزامات توافق را بپذیرند

تهران- ایرنا- کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: طرح بحث توافق موقت، تصنعی و ساختگی است زیرا می‌خواهند حقوق ملت ایران را به عنوان امتیاز به جمهوری اسلامی بفروشند اما جمهوری اسلامی چنانچه بارها اعلام کرده زیر بار چنین نمایشی نخواهد رفت.

محمد قادری در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا درباره کارشکنی دولت‌های غربی در راستی‌آزمایی و تضمین در مذاکرات گفت: طرف غربی از ابتدای شکل‌گیری فرآیند جدید مذاکرات در وین، میان ایران و ۱+۴ همه تلاش خود را برای اینکه مسیر مذاکرات به سمت مذاکره منطقی، اصولی و معطوف به یک توافق خوب پیش نرود، انجام داد.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی افزود: این موضوع که آنها عامل پدید آمدن شرایط فعلی برای برجام هستند کاملا روشن است. هم آمریکا که به صورت یکجانبه از توافق خارج شد و هم اروپایی‌ها که در مسیر آمریکایی‌ها گام برداشتند و هیچ تلاشی برای بقا یا زنده ماندن برجام انجام ندادند و در شرایط پیش آمده کاملا مقصر هستند و اکنون هیچ منطقی که افکار عمومی بین‌المللی بتواند حرف آنها را در این زمینه بپذیرد، وجود ندارد.

قادری تصریح کرد: تمام تلاش آنها این بود که از طریق عملیات روانی و فضاسازی‌های مخرب رسانه‌ای، جمهوری اسلامی را عامل شرایط فعلی و گریزان از مذاکره و گفت وگو نیست معرفی کنند و همواره تلاش کردند ایران را غیرجدی و بی‌اراده در مذاکرات جلوه دهند و با فضاسازی که انجام می‌دهند پیشاپیش ایران را مقصر هرگونه شکست احتمالی جلوه دهند.

وی عنوان کرد:‌ بعد از اینکه منطق جمهوری اسلامی حکمفرما و پیش‌نویس دستور مذاکرات با رعایت ملاحظات ایران تعیین شد در نقطه نظرهایی که اکنون درباره موضوعات مورد بحث از جمله راستی‌آزمایی و تضمین، کارشکنی‌هایی اعلام می‌کنند به‌دنبال این هستند که اجازه ندهند این فضا تثبیت شود.

این کارشناس مسائل راهبردی درباره روند مذاکرات ۱+۴ در وین گفت: اکنون شرایط به نقطه‌ای رسیده که دیگر موضوعی برای مذاکره و بحث‌های فنی وجود ندارد یعنی مذاکرات انجام شده و تقریبا همه چیز کاملا شفاف و روشن است.

قادری خاطرنشان کرد:‌ اگر غربی‌ها به ویژه ایالات متحده بر سر حرف خود برای حصول توافق خوب پایبند هستند اکنون باید با اراده تصمیم سخت سیاسی خود را گرفته و نظر خود را اعلام کنند و به الزامات توافق خوب که رفع تحریم‌ها و انجام تعهدات برجامی و بحث راستی‌آزمایی و تضامین است، تن بدهند.

وی درباره طرح موضوع توافق موقت اظهار کرد: اینکه آنها دائما موضوع ضرب‌الاجل یا توافق موقت را مطرح می‌کنند در راستای همان برنامه‌ریزی است که می‌خواهند از طریق فضاسازی رسانه‌ای، تیم مذاکره کننده ایرانی را برای امتیازگیری بیشتر تحت فشار قرار داد دهند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنها همچنین با اینگونه فضاسازی‌ها رسانه‌ای می‌خواهند ذهن تیم‌مذاکره کننده ایرانی را منحرف کنند تا از این طریق در داخل کشور شرطی‌سازی انجام داده و فشار داخل را هم بر تیم مذاکره‌کننده وارد کنند.

قادری با اشاره به اهداف مطرح شده درباره توافق موقت یا ضرب‌الاجل گفت: طرح این اهداف به این دلیل است که آنها می‌دانند اگر اینگونه فضاسازی رسانه‌ای صورت نگیرد، استدلال منطقی برای مواجهه با مذاکره‌کنندگان ایرانی ندارند و در افکار عمومی شکست خورده تلقی می‌شوند.

وی، هدف از طرح موضوع توافق موقت را وارانه و تحریف‌شده نشان دادن فضا در افکار عمومی توصیف کرد و افزود: طرح بحث توافق موقت تصنعی و ساختگی است زیرا می‌خواهند حقوق ملت ایران را به عنوان امتیاز به جمهوری اسلامی بفروشند اما جمهوری اسلامی چنانچه بارها اعلام کرده زیر بار چنین نمایشی نخواهد رفت.

این کارشناس مسائل هسته‌ای اضافه کرد: درباره طرح بحث ضرب‌العجل هم فضا کاملا مشخص است و دلیلی ندارد که جمهوری اسلامی مذاکرات را ادامه‌دار و فرسایشی ادامه دهد چراکه ما به دنبال این هستیم که ماجرا فیصله پیدا کرده و تعیین تکلیف شود. نکته اینجا است که آنها مقصر این شرایط هستند و اگر زمان ندارند باید زودتر تصمیم سیاسی خود را بگیرند و کار را به یک توافق مطلوب برسانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha