کشت ۵.۷ میلیون هکتار گندم در اراضی کشور

تهران - ایرنا - شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: کشت گندم در کشور تاکنون به ۵ میلیون و ۷۱۲ هزار هکتار رسیده که در همین زمان میزان بارش نسبت به سال گذشته رشد ۲۲.۲ درصدی داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه شرکت بازرگانی دولتی ایران، تاکنون با این مقدار کشت ۹۵ درصد برنامه کشاورزی گندم در بخش کاشت در کشور محقق شده است زیرا طبق برنامه‌‎ریزی ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور به کاشت گندم دیم و آبی اختصاص می یابد که تا پنجم بهمن، ۹۵ درصد برنامه آبی و دیم عملیاتی شده است.

بر این اساس، نسبت به سال گذشته در همین زمان ۵ درصد کمتر از سال گذشته گندم زیر کشت رفته که امید است با توجه به سازوکارهای طراحی شده تشویقی برای گندم‌کاران این میزان به مقدار سال گذشته برسد.

از ۵.۷ میلیون تن گندم کشت شده تاکنون حدود ۱.۹ میلیون تن به گندم آبی و ۳.۸ میلیون تن گندم دیم در کشور اختصاص داده شده است.

آنچه که درخصوص گندم‌های دیم اهمیت دارد، میزان بارش‌ها است که تاکنون بیش از ۹۸ میلیمتر بوده که نسبت به زمان بلندمدت(۵ ساله) ۱.۳ درصد و نسبت به سال گذشته میزان بارش‌ها ۲۲.۲ درصد افزایش دارد.

به گزارش ایرنا، طبق آمار سالهای گذشته سالانه به طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تن گندم در سطح ۶ تا ۶.۲ میلیون هکتار اراضی کشاورزی تولید می شد که از این میزان بیش از هشت میلیون تن گندم توسط دولت خرید تضمینی می شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha