کشف ۹۳ گور دیگر در بریتیش کلمبیا؛ گروه های بومی کانادا همچنان در جستجوی عدالت

تهران- ایرنا- در پی پیدا شدن ۹۳ گور بی نام و نشان دیگر در محل یک مدرسه شبانه روزی سابق در استان بریتیش کلمبیای کانادا، بار دیگر گروه های بومی خواستار اجرای عدالت و انتشار تمامی سوابق دولت کانادا در این مورد شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری اکسیوس، رهبران گروه های بومی کانادا در استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا دیروز سه‌شنبه اعلام کردند که ۹۳ گور بی نام و نشان دیگر را در نزدیکی یک ساختمان که پیشتر مدرسه شبانه روزی بوده، پیدا کرده اند.

از ماه مه سال گذشته میلادی (اردیبهشت ۱۴۰۰) صدها گور دسته جمعی در محوطه ساختمان هایی که پیشتر مدرسه شبانه روزی مخصوص کودکان بومی کانادا بوده، پیدا شده است. در آن تاریخ بقایای اجساد ۲۱۵ کودک در یکی از این مکان ها که پیشتر یک مدرسه شبانه روزی در بریتیش کلمبیا بود پیدا شد.

کشف این گورهای دسته جمعی بار دیگر تقاضا برای اجرای عدالت و انتشار کامل سوابق دولت کانادا در مورد یکپارچه سازی اجباری نزدیک به ۱۵۰ هزار کودک بومی در جامعه سفیدپوست کانادایی از سال ۱۸۸۳ تا ۱۹۹۶ در مدارس شبانه‌روزی، را افزایش داده است. بنا بر گزارش های موجود در برهه زمانی مذکور آموزش فرهنگ و زبان بومی ممنوع بوده و کودکان بومی به اجبار از خانواده های خود جدا می شدند و در این مدارس شبانه روزی برای خودداری از صحبت کردن به زبان مادری تحت فشار قرار می گرفتند.  

دولت کانادا در سال ۲۰۰۸ و پیش از پیدا شدن اجساد کودکان عذرخواهی و اعتراف کرد که آزار جسمی و جنسی در مدارسی که بسیاری از آنها تا سال ۱۹۷۹ توسط کلیسای کاتولیک اداره می‌شد، رواج داشته است. در سال گذشته میلادی و در پی کشف نخستین گروه از اجساد کودکان بومی در مدارس، گروه های بومی و «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا خواستار عذرخواهی پاپ به دلیل این جنایات شدند.

«ویلی سلرز» رئیس بومیان شهر "ولیامز لیک" (یکی از شهرهای استان بریتیش کلمبیا) دیروز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که با استفاده از شیوه های ژئوفیزیکی از جمله رادارهای نفوذی به زمین، وجود اجساد انسان را در محل مذکور که از سال ۱۸۸۶ تا ۱۹۸۱ یک مدرسه شبانه روزی به نام "سنت جوزف" بوده، شناسایی کرده اند. این مدرسه در برهه زمانی گفته شده توسط مبلغان کلیسای کاتولیک اداره می شده است. سلرز در عین حال اضافه کرد که برای تایید این موضوع باید حفاری انجام گیرد.

این رئیس بومیان شهر ویلیامز لیک در ادامه افزود: «چندین دهه گزارش‌هایی مبنی بر بی‌توجهی و سوء استفاده در مدرسه سنت جوزف و گزارش‌هایی از مرگ یا ناپدید شدن کودکان در این مرکز وجود داشت. اما این مدرسه هرگز به این گزارش ها توجهی نداشته و واکنشی نشان نداده بود.

کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا گزارش نهایی خود را درباره این مدارس کودکان بومی بیش از ۵ سال پیش ارائه داد. در گزارش تقریبا ۴ هزار صفحه ای این کمسیون جزییاتی از رفتارهای خشونت آمیز با این گروه از کودکان در این مدارس ارائه شده است.  برخی منابع  بیان کرده اند که در این مدارس به دلیل بی توجهی و بدرفتاری دستکم سه هزار و ۲۰۰ کودک جان باخته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha