سند ملی آمایش سرزمینی کشور تهیه و تایید شد

شیراز- ایرنا- معاون آمایش سازمان برنامه و بودجه کشور در نخستین نشست شورای هماهنگی توسعه منطقه پنج کشور در شیراز گفت:‌ سند ملی آمایش سرزمینی و ۳۱ سند آمایش سرزمینی ویژه استان‌های مختلف کشور تهیه و تایید شده است.

بر اساس اعلام چهارشنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس، سعید وکیلی در این نشست ادامه داد: استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد جزو منطقه پنج کشور محسوب می شوند و لازم است تمام تصمیماتی که در زمینه‌های سرمایه گذاری و توسعه استانی گرفته می‌شود با سند آمایش سرزمینی این استان‌ها مطابقت داشته باشد.

وی افزود: این اسناد آمایش سرزمینی در قالب سند ملی آمایش سرزمینی استان‌های مختلف کشور منطقه بندی شده است.


بررسی اهداف بلندپروازانه در جلسات هماهنگی سند آمایش سرزمینی
استاندار فارس هم گفت: برپایی جلسات هماهنگی سند آمایش سرزمینی زمینه را برای بررسی اهداف بلند پروازانه منطقی فراهم خواهد کرد.
محمد هادی ایمانیه افزود: همچنین این هماهنگی‌ها زمینه توسعه هماهنگ و رو به جلوی استان‌ها را به دنبال خواهد داشت.توجه به سند آمایش حرکات نامنظم در برنامه‌ریزی را کاهش می دهد و موجب شکل گیری اقدامات جهشی و افزایش هماهنگی و هم افزایی می شود.
ایمانیه بیان کرد: تدوین و اجرای سند آمایش سرزمین همچنین موجب پیشگیری از اقدامات بی‌نتیجه و کم نتیجه خواهد شد.
وی، با بیان اینکه ایجاد کارگروه‌های مشترک در برخی زمینه‌ها به ارتقا و تقویت سند آمایش سرزمین منطقه پنج کشور کمک خواهد کرد افزود: کارگروه‌های تخصصی آب، انرژی، راه، گردشگری، محیط زیست و زنجیره صنعت، معدن و کشاورزی و باغداری نیز ذیل شورای هماهنگی توسعه منطقه‌ای منطقه پنج آمایش کشور ایجاد خواهد شد و با مدیریت روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد فعالیت خواهند کرد.
استاندار فارس گفت: هر سه استان سند آمایش سرزمین را در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خود مصوب و تمام طرح‌های بزرگی که هم سو با این سند باشند مورد حمایت قرار خواهند گرفت.


لزوم تمرکز بر طرح‌های راه آهن و آزادراه
استاندار بوشهر نیز، با بیان اینکه سه استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر مکمل یکدیگر در حوزه‌هایی همچون گردشگری، درمان، اقتصاد دریامحور و آب هستند افزود: تمرکز بر طرح‌های راه آهن و آزادراه بسیار مهم است و زمینه رشد و توسعه را فراهم می‌کند.
احمد محمدی‌زاده افزود: نظرات مدیریت ارشد سه استان مذکور در خصوص سند آمایش سرزمین، توسط روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی این استان‌ها تدوین و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام خواهد شد.


لزوم مطالبه تقویت سند آمایش سرزمین منطقه پنج
استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم، ضمن تاکید بر لزوم تقویت و ارتقاء میزان توجه به سند آمایش سرزمین استان‌های منطقه پنج کشور گفت: باید با آینده نگری و نگاه به اهداف بلندمدت، تقویت سند آمایش سرزمین این منطقه مطالبه شود.
سید علی احمدزاده افزود: ظرفیت‌های بسیار بالایی در فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که باید بیشتر از قبل برای توسعه این منطقه مورد توجه سند آمایش سرزمین قرار گیرد.
وی ادامه داد: قطعا همکاری و هماهنگی سه استان منطقه پنج زمینه توسعه و افزایش رفاه مردم را فراهم خواهد کرد.


لزوم انطباق مطالعات و طرح‌های استان با سند آمایش سرزمینی
احمد علی افکاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس نیز گفت: از این پس تصمیمات مرتبط با هر فعالیتی در استان و شورای برنامه ریزی در کارگروه‌های مرتبط گرفته می‌شود و هر طرح و مطالعه‌ای که در استان صورت می‌گیرد باید با اسناد آمایش کشور و استان منطبق باشد.
بر اساس این گزارش، در این نشست، محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به عنوان رییس و احمد علی افکاری به عنوان دبیر شورای هماهنگی توسعه منطقه پنج آمایشی کشور به مدت یکسال انتخاب شدند.

این نشست با هدف هماهنگ کردن اسناد آمایش استان‌ها در یک منطقه، هماهنگی و سازگار کردن اسناد آمایش استانی با سند ملی در جهت پیاده سازی اسناد آمایش استان و محور قرار دادن اسناد آمایش در تمام مراحل تصمیم گیری و اجرای طرح‌ها تشکیل شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha