۵۷ هزار دانشجوی عراقی در ایران تحصیل می‌کنند

تهران- ایرنا- رییس سازمان امور دانشجویان از توسعه همکاری علمی بین ایران و عراق خبر داد و گفت: حدود ۵۷ هزار دانشجوی عراقی در ایران تحصیل می‌کنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از سازمان امور دانشجویان، هاشم داداش پور و حازم باقر طاهر معاون وزیر علوم عراق و هیات وزارت آموزش عالی و پژوهش‌های علمی این کشور به‌منظور همکاری و تعامل بین وزارت علوم ایران و عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.

داداش پور افزود: در قبال تمام دانشجویان بین المللی به خصوص دانشجویان عراقی احساس مسئولیت می کنیم چون همسایه و همجوار هستیم و از لحاظ فرهنگی و مذهبی ارتباطات مشترکی با یکدیگر داریم. در تلاش هستیم در آینده نزدیک تمامی مشکلات حل شود؛ مشروط بر این که ویزای تحصیلی داشته باشند و قصد و هدف ما حل تمامی مشکلات است.

معاون وزیر علوم ادامه داد: علاوه بر تحصیل دانشجویان امید است بتوانیم فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت را برای دانشجویان دو کشور فراهم کنیم و این تبادلات یک طرفه نباید باشد تا دانشجویان ایرانی هم بتوانند درکی درست از کشور و بافت علمی عراق داشته باشند.

وی گفت: برای شناخت ظرفیت های دو کشور باید کمیته مشترک علمی بین ایران و عراق شکل بگیرد.

در ادامه حازم باقر طاهر معاون وزیر علوم عراق، با تشکر از برگزاری این جلسه گفت: امروز برای بررسی تعامل و همکاری بیشتر و بررسی وضعیت دانشجویان عراقی و برخی مشکلات به وجود آمده در اینجا هستیم تا بتوانیم نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

وی گفت: وزارت علوم عراق قصد دارد فهرست جدیدی از دانشگاه های مورد تایید ایران را در کشور عراق اعلام کند و بیشتر دانشگاه های دولتی ایران در این فهرست قرار خواهند گرفت.

باقر طاهر افزود: باعث افتخار است که دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می کنند و دانشگاه های ایران نباید هیچ تفاوتی بین دانشجویان عراقی و ایرانی داشته باشند.

معاون وزیر علوم عراق یکی از مشکلات دانشجویان را طول کشیدن زمان صدور ویزای تحصیلی و مجوزهای ورود و خروج دانشجویان اعلام کرد و خواستار رفع آنها شد.

وی تصریح کرد: با هماهنگی های انجام شده آمادگی داریم بورس های تحصیلی را به دانشجویان ایرانی بدهیم.

حازم باقر گفت: در وزارت علوم عراق دنبال این هستیم که توافق نامه امضاء شده دو کشور در سال های گذشته را در خصوص تبادل استاد، پژوهش های مشترک و دوره های تحقیقانی و بورس های تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت اجرایی کنیم.

 در این جلسه معاون اداره کل حقوقی، مدیر ارزشیابی دانشگاه های خارجی، مدیر ارزشیابی تحصیلی، محمدجواد سلمانپور سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج، جعفر رازقی سرپرست اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان، محمد محمدی مسعودی سرپرست اداره کل بورس و اعزام دانشجویان و محمد صالح لباف زاده سرپرست اداره کل امور دانش آموختگان حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha