رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: وزارت نیرو ابَر پروژه‌های سدسازی در ترکیه را رصد کند

ارومیه- ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو به اَبَرپروژه‌های سدسازی جمهوری ترکیه در حوزه آبریز ارس نگاه ویژه و جدی داشته باشد و این‌ پروژه‌ها را رصد کند.

وحید جلال زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جلسه اخیر وزیر نیرو با مجمع نمایندگان آذربایجان‌غربی با اشاره به نگاه ویژه‌ای به حفظ منافع ملی دارد، اظهار داشت: پیشتر رییس جمهور ترکیه در جلسه‌ای با رییس جمهور اسلامی ایران گفته بود که ترکیه از این سدها برای تولید برق آبی بهره مند خواهند شد که گزارش‌های اولیه غیر از این است.

وی افزود: گزارش مدیران اجرایی آذربایجان‌غربی از ایجاد یک خط انتقال از این سدها به شرق ترکیه حکایت دارد که در این صورت چهار استان ایران تحت تاثیر کم آبی ناشی از احداث این سدها خواهد شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل کم آبی در برخی از مناطق آذربایجان‌غربی به ویژه مرکز این استان بیان کرد: با وضعیت فعلی بارش‌ها، طی ۲ تا ۳ سال آینده در منطقه انزل و نازلو ارومیه دچار مشکل تامین آب شرب خواهیم بود؛ حق آبه بخش انزل از اتمام سد نازلو در نظر گرفته شده است که بلاتکلیفی احداث آن در دولت گذشته، به مشکلات افزوده است‌.

وی با بیان‌ اینکه یک تفاوت دیدگاه بین وزارت نیرو و ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص اتمام سد نازلو وجود دارد، گفت: از دولت سیزدهم درخواست داریم تا با تعیین تکلیف سدهای این منطقه، کم کاری‌های دولت گذشته در این‌راستا را جبران کند چرا که یک مطالبه جدی در تامین آب بخش نازلو، انزل و شهرک صنعتی وجود دارد.

جلال زاده به بهره مندی از طرح‌های جایگزین برای آبرسانی به بخش انزل شهرستان ارومیه تاکید کرد و ادامه داد: وزارت نیرو طرحی دارد که طبق آن، با اعتباری نزدیک به ۱۴۰ میلیارد تومان، می‌توان  ۳۳ روستای این بخش را از بحران تامین آب شرب نجات داد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت اتمام هرچه سریعتر مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، اظهار داشت: مدول سوم این تصفیه خانه و خط انتقال آن به دریاچه ارومیه به اعتباری نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان نیاز دارد که متاسفانه در جدول اختصاص اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه پیش بینی نشده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از وزارت نیرو خواست تا پیگیر اختصاص اعتبارات لازم برای احیای دریاچه ارومیه باشد.

وی در ادامه با اشاره به فرسوده بودن شبکه‌های داخلی انتقال آب شرب در ارومیه، گفت: این شبکه خط انتقال نزدیک به ۵۰ سال قدمت دارد و عملا فرسوده است؛ طی ۶ ماه گذشته ۲ ترکیدگی در این خط لوله سبب قطع چند روزه آب شرب تعداد زیادی از مشترکان شد؛ در همین راستا از وزارت نیرو درخواست داریم تا اصلاح شبکه آب شرب ارومیه را در بودجه سال ۱۴۰۱ مد نظر قرار دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha