چرا ۱۲ تیم لیگ برتری در تیم ملی فوتبال سهمیه ندارند؟
شادی بازیکنان تیم ملی ایران

شیراز -ایرنا- سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اسامی بازیکنان جدید برای بازی با تیم‌های عراق و امارات در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را اعلام کرد، در حالی که از ۱۲ تیم سطح اول لیگ ایران (لیگ برتر) هیچ بازیکنی دعوت نشده است و تنها چهار تیم مطرح سهمیه اندکی دارند!

به گزارش خبرنگار ایرنا، دراین فهرست ۲۷ بازیکن دعوت شده اند که از بین ۱۶ تیم لیگ برتری تنها تیم های استقلال، پرسپولیس، سپاهان و فولاد خوزستان۶ سهمیه دارند و به نظر می رسد دور رفت نیم فصل لیگ برتر که سازمان لیگ با عجله و به سرعت دنبال تمام کردن آن بود از نظر سرمربی تیم ملی که جای احترام دارد، کیفتیت چندانی نداشته است که ۱۲ تیم سهمیه ندارند و این امر قابل تامل است.

این برای نخستین بار است که لیگ برتر که دوره ۲۱ آن را سپری می کند تنها چهار تیم توانستند نظر سرمربی تیم ملی را جلب کنند در حالی که بودند بازیکنانی در همین نیم فصل لیگ بی کیفیت که توانستند خود را  نشان دهند.

سیاوش یزدانی از استقلال، صالح حردانی از فولاد خوزستان، ‌امید نورافکن از سپاهان، میلاد سرلک، وحید امیری و مهدی ترابی از پرسپولیس ۶ بازیکن  دعوت شده از لیگ برتر ایران هستند.

هرچند در نیم فصل لیگ ۲۱ نسبت به لیگ های  گذشته شاهد بازیهای چندان جذاب نبودیم و کارشناسان براین امر مهم صحه گذاشتند و از  نظر گل زنی با افت مواجه  بوده است.

 

 چرا ۱۲ تیم لیگ برتری در تیم ملی فوتبال سهمیه ندارند؟
حمید رضا خلیقی خبرنگار ایرنا

نگاه سر مربی تیم ملی به بازیکنان شاغل در لیگ های خارجی 

برای همین است که نگاه سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بیشتر به بازیکنان شاغل در لیگ های خارجی حتی کشورهای عربی است که ۷۷ در صد از فهرست تیم ملی را بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ های خارجی تشکیل می دهند که در فوتبال ایران امری بی سابقه است.

لیگ بی کیفیت، حسرت حضور در  المپیک و بردن جام ملت های آسیا  

بنابراین معلوم می شود لیگ برتر ایران چه از نظر فنی و چه از نظر زیر ساختی کیفیت لازم را ندارد که حتی با کشور های عربی حوزه خلیج فارس هم قابل قیاس نیست که بازیکنان  شاغل در این لیگ ها مد نظر سرمربی تیم ملی هستند.

طی ۲۱ دوره که از لیگ برتر می گذرد به نظر می رسد فقط وقت گذرانی کرده ایم و هیچ گاه به دنبال فراهم کردن زیرساخت ها هم از نظر نرم افزازی و هم از نظر سخت افرازی نبودیم و نتیجه این شد که تیم ملی فوتبال ایران بیش از حدود ۴۵ سال است که در حسرت بُردن جام ملت های آسیا به سر می برد در حالی که قهرمانی سه دوره را در پیش از انقلاب در کارنامه داریم.

از سوی دیگر بیش از ۵۰  سال است که تیم ملی فوتبال امید ایران آرزوی رسیدن به المپیک را دارد و نسل های شایسته و زیادی سوختند اما به المپیک نرسیدند که می توانست سکوی پرتابی برای فوتبالیست ایرانی هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فنی باشد.

لیگ برتر ویترین تیم های ملی است اما

در تمام کشور های فوتبال دنیا لیگ برترآنها ویترین انتخاب بازیکنان تیم ملی است و از دل این مسابقات است که شاکله تیم ملی هر کشوری را تشکیل می دهد هر چند تعدادی بازیکن هم که در لیگ های معتبر دیگر کشورها بازی می کنند به تیم ملی دعوت می شوند.

وقتی لیگ برتر کیفیت ندارد و پراز حاشیه، جنجال، دعوا و توهین در شبکه  های مجازی است چه اصراری سازمان لیگ دارد که به دنبال تمام کردن آن است و شاید بخواهد تقویم را پر کند؟

نقش مهم فدراسیون فوتبال

در نیم فصل این دوره  ۲۴۰ بازی برگزار شده که حرف و حدیث هایی همچون مشکل داوری، زمین های نامناسب، جادوگر و ... به دنبال داشته است برای همین است که این نیم فصل نتوانسته نظر سر مربی تیم  ملی را جلب کند و قطعا یک جای کار اشکال دارد و بیش از هر چیز فدراسیون فوتبال و در راس  آن عزیزی خادم باید به این مسئله به عنوان یک معضل اساسی و مهم نگاه کند.

همیشه رسم براین بود که در سال منتهی به جام جهانی شاهد ظهور پدیده ها و کیفیت خوب بازیهای لیگ بودیم و این امیدواری وجود داشت که از دل لیگ بازیکنان شهرستانی بتوانند بدرخشند و  به مسابقات جام جهانی که آخرین آوردگاه  افتخار یک بازیکن است راه یایند اما هم اینک اینگونه نیست و این یک فاجعه برای فوتبال ملی ایران است.

پُر کردن تقویم فوتبال 

به نظر می رسد دور برگشت لیگ برتر  هم همین گونه بی کیفیت باشد زیرا تیم های لیگ برتری به ویژه مربیان تیم ها محافظه کارتر می شود تعدادی برای سقوط نکردن می جنگند و تعداد اندکی هم برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان بازی می کنند تا  تقویم لیگ برتر دوره بیست و یکم کامل شود. 

جشن صعود زود هنگام، شورو شادی  

تیم ملی ایران درآستانه صعود به جام جهانی قرار دارد و با شکست تیم عراق می تواند زودترین صعود طی تاریخ فوتبال ایران را جشن بگیرد  و شور و شادی وصف ناپذیری در دل میلیون ها ایرانی ایجاد کند.

اما اگر نگاه کادر فنی تیم ملی به مسابقات لیگ برتر معطوف نمی شود که حتی نتوانسته از بین ۱۲ تیم یک بازیکن را برای حضور در تیم ملی انتخاب شود از این رو چه اصراری است که با عجله داریم لیگ برتررا برگزار می کنیم که به غیر از مصدومیت زیاد بازیکنان و پاره کردن رباط صلیبی و بی کیفیت بودن چیزی دیگری نداشته است.

وقتی ۲ تیم پر طرفدار ایران یعنی استقلال که ۲ بار قهرمان آسیا شده  و پرسپولیس که ۲بار به فینال راه یافته از حضور در آسیا به دلیل نداشتن زیر ساخت های حرفه ای و  دهها  مشکل دیگر محروم می شوند معلوم است که یک جای کار اشکال دارد و آن هم فراهم نشدن زیر ساخت هاست قبل از اینکه بخواهیم لیگ برتر را کلید بزنیم و ۲۱ سال است که تیم ها از ابتدایی ترین و مهمترین ابزار یعنی زمین محروم هستند و این بهترین بهانه برای نتیجه نگرفتن مربیان است.

فرار نخبه ها 

وقتی لیگ برتر ایران بی کیفیت است  و ۱۲ تیم آن بازیکنی در تیم ملی ندارد طبیعی است که بازیکنان و به ویژه نخبه ها ابتدا  سر از فوتبال کشور های عربی در آورند و سپس راهی کشورهای اروپایی شوند تا از این راه به تیم ملی دعوت بشوند  برای همین هم لیگ برتر ایران با فرار نخبه ها خالی از ستاره می شود.   

چُرت زدن مربی سابق تیم ملی فوتبال به هنگام تماشای لیگ برتر  

همچنین در لیگ های گذشته کارلوس کی روش سرمربی سابق و نامدار تیم ملی ایران هم کمتر به لیگ برتر ایران اهمیت می داد و حتی در برخی از مسابقات که برای انتخاب بازیکنان حضور می یافت، دوربین ها چهره او را نشان می دادند که در حال چُرت زدن است که این امر خیلی معنی داشت با این حال سهمیه حضور بازیکنان  لیگ برترایران  در تیم کی روش بیشتر بود.

 چرا ۱۲ تیم لیگ برتری در تیم ملی فوتبال سهمیه ندارند؟
حسن روشن اسطوره تیم استقلال و ملی 

اسطوره باشگاه استقلال:  باشگاه هاو فدراسیون باید کمیته فنی تشکیل دهند

پیشکسوت و اسطوره باشگاه استقلال و بازیکن اسبق تیم ملی ایران با بیان اینکه پرسش خوب و مهمی است که چرا ۱۲ تیم لیگ برتری بازیکن در تیم ملی ندارند، به خبرنگار ایرنا گفت: من چه کاره هستم اما شما می توانید این پرسش مهم را از فدراسیون فوتبال و باشگاه سئوال کنید؟

حسن روشن اضافه کرد: تا زمانی که باشگاه و فدراسیون فوتبال کمیته فنی درست و حسابی نداشته باشد این مشکلات وجود دارد و از بین نخواهد رفت.

پرسش مهم و خوب 

این بازیکن  اسبق تیم ملی که در سال  ۱۹۸۷ در جام جهانی آرژانتین نخستین دوره حضور تیم ملی ایران در این رویداد مهم شرکت داشت و پس از زنده یاد ایرج دانایی فرد زننده دومین گل تاریخ تیم ملی فوتبال ایران برابر تیم ملی پرو بود گفت: هم اینک فدراسیون فوتبال باید پاسخگو  برای این پرسش مهم و خوب باشد.

روشن با بیان اینکه امیدوارم تیم ملی نتیجه بگیرد، بیان داشت : لیگ برتر دارد به راه خود ادامه ادامه می دهد اما باز هم تاکید دارم باید کمیته فنی فدراسیون و باشگاه ها با استفاده از استخوان خرد کرده های فوتبال که فراموش شده اند به زودی شکل گیرد تا فوتبال ملی دوباره به روزهای اوجش باز گردد.

بازیهای باقی مانده تیم ملی 

به گزارش ایرنا ،تیم ملی ایران پنجشنبه هفتم بهمن ماه در دور برگشت مرحله  گروهی A آسیا در ورزشگاه آزادی تهران و در ساعت ۱۸  میزبان تیم ملی عراق است و در صورت برتری تیم ایران جشن صعود به جام جهانی گرفته خواهد شد.

همچنین تیم ملی کشور مان سه شنبه ۱۲ بهمن ماه در ساعت ۱۸  در ورزشگاه آزادی تهران میزبان تیم ملی امارات است.

تیم ایران در ادامه دور برگشت پنجشنبه چهارم فروردین ماه ۱۴۰۱ در ساعت ۲۰به وقت ایران میهمان تیم ملی کره جنوبی است و در آخرین بازی خود هم سه شنبه نهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در ورزشگاه آزادی تهران میزبان تیم ملی لبنان است و پرونده این گروه با صعود دو تیم به جام جهانی بسته خواهد شد.

هم اینک در جدول رده بندی گروه یک آسیا، تیم ملی کشورمان با انجام ۶ بازی و کسب ۱۶ امتیاز در صدر جدول قرار دارد و برای قطعی شدن صعود زودهنگام باید تیم ملی عراق را از پیش رو بردارد.

تیم کره جنوبی با ۱۴ امتیاز دوم است و این تیم هم شانس زیادی برای صعود به جام جهانی در این گروه دارد،تیم  امارات، با ۶ امتیاز، لبنان با پنج، عراق با چهار و سوریه هم با ۲ امتیاز در رده سوم تا ششم جای گروه یک جای دارند.

همچنین در گروه دوم آسیا تیم عربستان  با ۱۶ امتیاز در صدر جای دارد، تیم های ژاپن و استرالیا هم به ترتیب با ۱۲ و ۱۱ امتیاز دوم سوم هستند.

پس از پایان مرحله سوم از هر گروه ۲ تیم اول و دوم جدول جواز صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را کسب خواهند و تیم سوم هر گروه آسیا هم در پلی آف به مصاف هم خواهند رفت و تیم برنده نیز برای کسب سهمیه پنجم آسیا باید به مصاف تیم پنجم نماینده آمریکای جنوبی برود.

آسیا چهار سهمیه قطعی در جام جهانی دارد و یک سهمیه  هم از بین تیم سوم آسیا و پنجم آمریکای جنوبی مشخص خواهد شد و تیم قطر هم که میزبان است.            

مرحله نهایی بیست وسومین دوره مسابقات فوتبال جام جهانی به میزبانی کشور قطر برای نخستین بار در غرب آسیا و یک کشور عربی طی روز های ۲۱ نوامبر تا ۱۸دسامبر سال ۲۰۲۲ برابر با ۳۰ آبان ماه تا ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱  با شرکت ۳۲ تیم برگزار می شود.

تیم قطر به عنوان تیم میزبان بدون برگزاری مسابقات مقدماتی در این مسابقات شرکت دارد.

این برای دومین بار است یک کشور از قاره آسیا میزبان جام جهانی می شود، تیم های کره و ژاپن به صورت مشترک در سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار میزبان این رویداد مهم در قاره آسیا بودند.

برزیل پر افتخار ترین تیم جام جهانی 

تاکنون ۲۱ بار جام جهانی برگزار شده‌است و تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با پنج قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت ها هستند  همچنین برزیلی‌ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام ۲۱ دوره رقابت‌ها حضور داشته اند.

آلمان و ایتالیا با چهار قهرمانی، دومین تیم‌ پرافتخار دنیاست، آرژانتین، اروگوئه و فرانسه با ۲ قهرمانی و کشورهای انگلیس و اسپانیا هم  تجربه کسب عنوان قهرمانی را دارند.

تیم ملی کشورمان در پنج دوره شامل جام‌های جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه شرکت داشته است و گام برای ششمین حضور برداشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha