۶ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۸
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 84626784
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

۱۲ اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

سنندج- ایرنا- مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: ۱۲ اثر از استان کردستان در فهرست آثار منقول و غیرمنقول کشور به ثبت رسید.

یعقوب گویلیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جلسه شورای ثبت آثار غیرمنقول کشور، ۹ باب خانه تاریخی کردستان شامل خانه‌ خان احمدی، کسوت ‌آرا، برنجی، معتمد وزیری، نصرت نوری، شهناز خالدی، سبحانی، بهمن سلطانی و منصوب عباسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه اولین اقدامی که منجر به حفظ آثار، بناها و محوطه‌های تاریخی استان می‌شود، ثبت آنها در فهرست آثار ملی است افزود: در جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول کشور نیز پس از طرح پرونده، بررسی و تایید شورای داوران، سه اثر از کردستان در فهرست آثار میراث منقول تاریخی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان ادامه داد: این آثار ارزشمند شامل مجسمه مستوره اردلان، سنگ قبر محمد امین خان گروس و شمشیر مانایی است.

وی گفت: در جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول کشور همچنین مصوب شد اعتبارات لازم برای مرمت و حفاظت سنگ قبر محمدامین خان گروس از سوی دفتر ثبت تامین شود.

گویلیان یادآور شد: باید در راستای حفظ و حراست از این آثار ارزشمند ثبت شده که به نوعی نمادی از سابقه تاریخی استان هستند، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم انجام شود.

میراث فرهنگی منقول شامل آثاری همچون سکه‌ها، نقاشی‌ها و اسناد است که قابل انتقال هستند و می‌توان جابجایشان کرد، میراث فرهنگی نامنقول هم شامل آثاری مانند بناها و مکان‌های تاریخی است که قابلیت انتقال و جابجایی ندارند.

در مجموع تاکنون ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول(بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha