بیانیه سازمان بسیج حقوق‌دانان در خصوص مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز

تهران – ایرنا- سازمان بسیج حقوق‌دانان در بیانیه‌ای خطاب به روسای محترم سه قوه بر مبارزه با فساد و اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان بسیج حقوق‌دانان کشور در خصوص اصلاح سریع نقاط ضعف و قوانین فسادزا و تقویت قوانین شفافیت ساز تجارت و اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیانیه‌ای صادر نمود.

در این بیانیه خطاب به روسای محترم قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران آمده است: همانگونه که مستحضرید جهت مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز در سال 1392 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب گردید است و علیرغم زحمات برخی مسئولین و متولیان با کارشکنی‌ها و ترک فعل‌های متعدد برخی مدیران دستگاه‌های مسئول این قانون بعد از 8 سال همچنان بر زمین مانده است.

لذا با عنایت به تضییع حقوق عامه در مباحث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سلامت ما حقوقدانان درخواست برخورد با ترک فعل‌های انجام شده در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داریم.

علاوه بر جایگاه اجرایی و دستگاه‌های نظارتی قوه مجریه و نظارت قوه مقننه بر حسن اجرای قوانین (که تحقیق و تفحص یکی از این اختیارات است) مطابق دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه، ماده ۲۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی اختیارات در حوزه نظارتی و برخورد با ترک فعل‌های مسئولینی که سبب تضییع حقوق مردم و آسیب به کشور شده‌اند به دستگاه قضا داده شده است ولی پس از 8 سال از تصویب قانون متاسفانه در خصوص برخورد با مسئولین ترک فعل کننده در اجرای قانون مبارزه با قاچاق و سایر قوانین مشابه که آسیب‌های فراوانی برای کشور و مردم شریف ایران داشته‌اند اطلاعی در دسترس نیست و با وجود گزارش‌های متعدد دستگاه‌های نظارتی مانند مجلس حتی گهگاه شاهد پیشرفت جایگاهی و رشد این افراد مخل اجرای قانون هستیم!

از سویی قوانین دیگری همانند مناطق آزاد و کولبری و ته لنجی و ... نیز متاسفانه اصلاح نمی‌شوند و در حال گسترش مناطق مربوطه به نام ضعفا و به کام مفسدین قاچاقچی و فراریان مالیاتی هستیم که همچنان به عبور قاچاق کمک می‌کند و طرح‌های اصلاحی به شیوه عجیبی مسکوت مانده‌اند!

لذا از روسای محترم سه قوه و زیرمجموعه مرتبط با مبارزه با قاچاق این سه قوه درخواست می‌شود همزمان با اصلاح سریع نقاط ضعف و قوانین فسادزا و تقویت قوانین شفافیت ساز تجارت و اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش از پایان سال، اقدام به معرفی، برخورد و برگزاری دادگاه‌های علنی برای متخلفین از اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نمایند تا درس عبرتی برای سایر مجریان متخلف از قانون شوند و با اجرای کامل قانون که سبب شفافیت و رشد تولید و اشتغال و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد کام ملت شریف ایران شیرین شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha