به‌روزرسانی نرم‌افزار ناسا برای برآورد تاثیر نور خورشید بر مدارها

تهران - ایرنا - لابراتوار پیش‌رانش ناسا نرم‌افزاری را که برای شناسایی و ارزیابی سیارک‌های بالقوه خطرناک مورد استفاده قرار می‌دهد، به روزرسانی کرده است تا تاثیر نور خورشید بر مدارها و مجموعه‌ای از تغییرات دیگر را نیز در محاسبات آن وارد کند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این نرم‌افزار در طول ۲۰ سال گذشته به منظور ردگیری اجرام فضایی بالقوه خطرناک مورد استفاده ناسا قرار گرفته است و اکنون با استفاده از الگوریتمی موسوم به Sentry-II به‌روزرسانی می‌شود.

این الگوریتم به صورت دوره‌ای وضعیت اجرام فضایی بالقوه خطرناک را در مدار آن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد و مدار آن‌ها را حداقل برای ۱۰ سال آینده محاسبه و اجرامی را که بیش از سایرین برای زمین خطرناک محسوب می‌شوند، معرفی می‌کند.

علاوه بر این، Sentry-II دارای یک به‌روزرسانی کلیدی است که اثر یاکوفسکی را در محاسبات وارد کرده و دقت این محاسبات را افزایش می‌دهد.

اثر یارکوفسکی زمانی رخ می‌دهد که نور خورشید توسط سطح جرم فضایی جذب شده و موجب گرمادهی جرم می‌شود. این گرمادهی یک اثر جانبی و قدرتمند بر مسیر حرکت جرم در فضا دارد و ممکن است آن را به یک تهدید جدی برای زمین تبدیل کند.

این به‌روزرسانی امکان پیش‌بینی احتمال برخورد اجرام فضایی با زمین را با دقت یک در میلیون فراهم می‌کند.
بر اساس گزارش ناسا نزدیک به ۲۸ هزار جرم فضایی در نزدیکی زمین وجود دارد و سالانه در حدود سه هزار جرم فضایی جدید نیز توسط رصدخانه‌ها کشف می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha