رییس جمهور چین بر همکاری نزدیک با پنج کشور آسیای مرکزی تاکید کرد

تهران- ایرنا- رییس جمهور چین با تاکید بر همکاری نزدیک‌تر با کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان،تاجیکستان و قرقیزستان؛ گفت: کلید همکاری موفق پکن با پنج کشور آسیای مرکزی احترام متقابل، همسایگی خوب و دوستی، همبستگی و نفع دوجانبه است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از خبرگزاری شینهوا، «شی جین پینگ» رییس جمهور چین در نشست مجازی گرامیداشت سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک پکن با کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان این اظهارات را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه کلید همکاری موفق این کشور با پنج کشور آسیای مرکزی احترام متقابل، همسایگی خوب و دوستی، همبستگی و نفع دوجانبه است، گفت: این چهار اصل تجربه ارزشمند و ثروت مشترک برای کشورها هستند و به عنوان تضمین سیاسی برای روابط پایدار و ماندگار بین چین و پنج کشور آسیای مرکزی و همچنین منبع قدرت برای مبادلات دوستانه در آینده هستند.

چین در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری فراوانی در این کشورها به منظور دسترسی به منابع انرژی و مشارکت در ابتکار کمربند و راه انجام داده است.

رییس جمهور چین تصریح کرد، این کشور آمادگی دارد تا با این پنج کشور برای ساخت جامعه‌ای نزدیک‌تر و آینده‌ای مشترک همکاری کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha