اخذ سند مالکیت برای بیش از ۲۴ هزار هکتار  از بستر رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ

تهران - ایرنا - رییس حوضه آبریز کارون بزرگ گفت: امسال برای ۲۴ هزار و ۹۶۶ هکتار از بستر رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ سند مالکیت اخذ شده و برای اخذ سند ۱۰ هزار هکتار دیگر از این مناطق در سال آینده برنامه ریزی انجام شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «فراز رابعی» افزود: مطالعات ساماندهی و همچنین عملیات نشانه‌گذاری بستر رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ به ترتیب در بیش از ۱۷۸ و ۴۹۹ کیلومتر از رودخانه‌های  استان خوزستان انجام شده است.

وی ادامه داد: تاکنون مطالعات تعیین حدود حریم و بستر در بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های این استان اعم از رودخانه‌های اصلی و رودخانه‌های حوضه‌ داخلی انجام شده است.
رابعی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰، مطالعات تعیین حدود بستر و حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های حوضه آبریز کارون بزرگ در بیش از ۱ هزار و ۹۹۱ کیلومتر از آبراهه‌های استان خوزستان به اتمام رسیده و در برنامه سال ۱۴۰۱ نیز انجام مطالعات ۴۲۶ کیلومتر دیگر از این آبراه‌ها در دستور کار قرار دارد.
رییس حوضه آبریز کارون بزرگ سامانه کاداستر را به عنوان مرکز گردآوری داده‌های ثبتی معرفی کرد و گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ اطلاعات  یک هزار و ۹۹۱ کیلومتر از رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ در این سامانه ثبت خواهد شد.
رابعی با بیان اینکه اطلاعات ۳۰۰ کیلومتر دیگر از رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ در استان خوزستان طی سال آینده در سامانه کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک جانمایی خواهد شد، خاطرنشان ساخت: اخذ سند مالکیت بستر رودخانه‌ها، آبراهه‌ها و مسیل‌ها، یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها در مسیر تثبیت و حفاظت از ساختار آن‌ها و جلوگیری از بروز تخلفات در بخش رودخانه‌ها است.
وی گفت: در همین راستا در سال جاری برای ۲۴ هزار و ۹۶۶ هکتار از بستر رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ سند مالکیت اخذ شده و در سال ۱۴۰۱ نیز برنامه‌ریزی برای اخذ سند ۱۰ هزار هکتار دیگر از این مناطق انجام شده است.
به گفته رییس حوضه آبریز کارون بزرگ، مطالعات ساماندهی و همچنین عملیات نشانه‌گذاری بستر رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ به ترتیب در بیش از ۱۷۸ و ۴۹۹ کیلومتر از رودخانه‌های این استان انجام شده است.
رابعی با اشاره به سوابق لایروبی رودخانه‌های استان خوزستان خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۹، بیش از ۸ میلیون مترمکعب رسوب از رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ این استان اعم از رودخانه کارون در محدوده‌های شهری اهواز، خرمشهر و شوشتر، لایروبی بهمنشیر در محدوده شهری آبادان، ایستگاه پمپاژ طره بخاخ، لایروبی انهار آبادان و لایروبی کانال سلمان انجام شده است.
وی برنامه اجرایی لایروبی سال ۱۴۰۰ را ۵۹۷ هزار مترمکعب اعلام کرد و  گفت: این برنامه در مقاطع اهواز، خرمشهر و ایستگاه پمپاژ ویس در رودخانه کارون و بخشی از انهار اروندکنار در حال انجام بوده و در رودخانه شاوور و بازه بند میزان شهر شوشتر به اتمام رسیده است. 
رابعی خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار اعتبار مورد نیاز، برنامه لایروبی ۴۹ کیلومتر از رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بزرگ به حجم بیش از ۱۱ میلیون و ۳۹۰ هزار مترمکعب در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ قابل اجرا خواهد بود.
رییس حوضه آبریز کارون بزرگ ادامه داد: تا پایان سال ۱۳۹۹ عملکرد ساماندهی و تثبیت سواحل فرسایش رودخانه‌های این حوضه در استان خوزستان ۴۷.۶ کیلومتر بوده و انجام این عملیات در مساحتی حدود یک کیلومتر دیگر از رودخانه‌های استان در سال آینده امکان‌پذیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha