فعالیت متانول کاوه متوقف شد

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره شرکت متانول کاوه در نامه‌ای به دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، از توقف فعالیت مجتمع متانول به دلیل عدم توجیه‌پذیری تولید خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، رئیس هیائت مدیره شرکت متانول کاوه که پس از پتروشیمی زاگرس بزرگترین واحد تولید متانول کشور است، در نامه‌ای به دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از توقف فعالیت مجتمع متانول به دلیل عدم توجیه‌پذیری تولید خبر داد.

در این نامه آمده است که با التزام به ابلاغیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی دال بر رعایت محدودیت ۵۰ درصد در تامین گاز مورد نیاز این مجتمع در ۶۰ روز گذشته و به‌تازگی ابلاغ محدودیت گاز در فصل سرد از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در جهت رعایت منافع عمومی اقدام به توقف تولید مجتمع کرد.نمود.

در ادامه این نامه با اشاره به افزایش بی‌سابقه قیمت خوراک پتروشیمی ذکر شده است: افزایش نامتعارف قیمت گاز سوخت و خوراک صادر شده برای این مجتمع با مبلغ ۸۷ هزار و ۷۷۰ ریال برای هر متر مکعب گاز خوراک ( معادل ۳۴.۵ سنت در برابر گرانترین گاز جهان Henry Hub آمریکا و اروپا با نرخ ۱۹.۱ سنت)، بهای تمام شده متانول تولیدی این مجتمع را حداقل به ۴۳۰ دلار بدون ریسک های ناشی از شرایط تحریم رسانده است. این در حالی است که قیمت فروش به محدود متقاضیان و خریداران متانول ایران در کشور چین فقط ۳۱۰ دلار است. بر این اساس تولید  با این زیان سنگین به هیچ عنوان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

در این نامه ضمن اشاره به زیان این شرکت از افزایش قیمت خوراک، آمده است: زیان وارده به‌ازای هر تن تولید معادل ۱۲۰ دلار به این شرکت تحمیل می‌شود. در نهایت این مجموعه با شرایط فوق، نمی‌تواند امکان ارزآوری برای کشور نمیتواند داشته باشد و در نهایت بازار صادراتی متانول کشور تقدیم کشورهای رقیب و همسایه خواهد شد و پیامدهای ناگواری را به واسطه نابودی اشتغال و هدر رفت سرمایه های کشور به بار خواهد آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha