گزارش مرکز پژوهش‌ها از حساب و کتاب سهم واریزی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان

تهران- ایرنا- دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با تهاتر بدهی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های زیرمجموعه آن به دولت، می‌توان به تأدیه بخشی از مطالبات صندوق از دولت با اولویت پرداخت مطالبات اعضای بازنشسته صندوق اقدام کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش این مرکز در گزارشی به ارزیابی عملکرد ماه (۸۵) قانون برنامه ششم توسعه (موضوع سهم واریزی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان) پرداخت.

این گزارش افزود: با تصویب تبصره «٦٣» قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توسط مجلس شورای اسلامی، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در تاریخ ۱۳۷۴/۳/۷ در اجرای طی تصویبنامه شماره ١٣٥٩/ت١٤٩٥٦-هـ مورخ ۱۳۷۴/۲/۱۱ هیات وزیران، تأسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت شد و تا به امروز طی قانون برنامه سوم توسعه (ماده (١٤٧)، برنامه چهارم توسعه (ماده (٥٣) و قانون برنامه ششم توسعه (ماده (۸۵)) نیز استقرار یافته است.

دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: مهمترین منابع مالی این مؤسسه از طریق واریزی ماهیانه حداکثر معادل پنج درصد حقوق و مزایای مستمر فرهنگیان عضو صندوق و کمک دولت معادل واریزی فرهنگیان عضو صندوق است. این گزارش به ارزیابی عملکرد همین موضوع در طول سال‌های اجرای قانون برنامه ششم می‌پردازد.

در ادامه این گزارش آمده است: با وجود تکلیف قانونی دولت به پرداخت معادل واریزی اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان به آن صندوق در ردیف اعتباری خاصی در قالب بودجه سنواتی، اما از یک سو فقط معادل ۲/۱۴ درصد از مجموع واریزی فرهنگیان در سال‌های ۱۳۹۶-۱۳۹۹ در بودجه‌های سنواتی به تصویب رسیده است و از سوی دیگر دولت تنها معادل ۱۸ درصد از مجموع واریزی فرهنگیان را طی بازه چهارساله مذکور به حساب صندوق واریز کرده است.

دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: بخشی از این مطالبات معوق مربوط به اعضای شاغل هستند، اما نکته قابل تأمل این است که براساس مکاتبه صندوق ذخیره فرهنگیان با وزارت آموزش و پرورش به شماره ۲۴۲۹/۹/ص مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ از مهرماه ۱۳۹۴ تا مهرماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۶۰.۱۸۳ نفر عضو صندوق ذخیره فرهنگیان بازنشسته شده‌اند که به‌علت عدم تأدیه بدهی دولت به این صندوق، جمعاً به میزان ۵.۱۰۰.۵۰۵ میلیارد ریال مطالبات معوق دارند.

این گزارش عنوان کرد: عدم واریز سهم دولت به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان درحالی است که سایر کارکنان دولت به موجب بند «ب» ماده (۱) قانون تشکیل حساب پس‌انداز کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۶/۱۱/۲۶ به‌صورت ماهیانه از معادل ۱۰۰ درصد واریزی خود به‌عنوان سهم دولت برخوردار می‌شوند.

دفتر مطالعات فرهنگ و آموزش مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: علیرغم مشکلات و چالش‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در ابعاد مدیریت، نظارت، ماهیت حقوقی، جایگاه فرهنگیان در اداره و نظارت بر آن، عدم واریز سهم دولت از یک‌سو سبب شده است که بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش از دریافت سهم‌الشرکه دولت و سود حاصل از سرمایه‌گذاری آن محروم شوند و ازسوی دیگر صندوق ذخیره فرهنگیان فرصت سرمایه‌گذاری از قِبل این منابع مالی را از دست بدهد.

این گزارش خاطرنشان کرد: از همین‌رو می‌توان با تهاتر بدهی‌های صندوق و شرکت‌های زیرمجموعه آن به دولت، به تأدیه بخشی از مطالبات صندوق از دولت با اولویت پرداخت مطالبات اعضای بازنشسته صندوق اقدام کرد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha