۵ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۲
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84626137
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تجهیز پایگاه‌های نظامی روسیه در تاجیکستان و قرقیزستان

تهران – ایرنا – پایگاه های نظامی روسیه در تاجیکستان و قرقیزستان در سال جاری به سلاح و تجهیزات نظامی مجهز می شوند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از رسانه تاجیکی «آسیا پلاس»، یک منبع مطلع در پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان گفت که «الکساندر لاپین» فرمانده بخش نظامی مرکزی روسیه از این مساله خبر داده است.

لاپین گفت: در سال ۲۰۲۲، در مجموع بخش نظامی بیش از یک هزار و ۳۰۰ قبضه سلاح و تجهیزات نظامی دریافت می کند که تجهیز دو هنگ موشکی ضد هوایی و هفت یگان با نمونه های مدرن را امکان پذیر می کند.

همانطور که قبلا گزارش شده است، ماه گذشته ۳۰ تانک پیشرفته T-۷۲B۳M با قابلیت های رزمی بهبود یافته به تاجیکستان انتقال یافت تا پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه را تجدید تسلیحات کند.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، تابع بخش نظامی مرکزی است. این مرکز بزرگترین تاسیسات نظامی غیردریایی روسیه در خارج از این کشور به شمار می رود.

این پایگاه به طور رسمی در سال ۲۰۰۴ در تاجیکستان به موجب توافقی که در سال ۱۹۹۳ امضا شد، گشایش یافت و میزبان بزرگترین گروه نظامی روسیه در خارج از این کشور است.

در مجموع، حدود هفت هزار نیروی روسی در حال حاضر در دو تاسیسات نظامی در دوشنبه و باختر (قرغان تپه سابق) مستقر هستند.

براساس این گزارش، پایگاه هوایی «کانت»، یک پایگاه هوایی نظامی در قرقیزستان است و حدودا در ۲۰ کیلومتری شرق بیشکک قرار دارد.

طبق توافقنامه دو جانبه ای که سپتامبر ۲۰۰۳ بین روسیه و قرقیزستان منعقد شد، پایگاه هوایی کانت میزان نیروی هوایی روسیه است. افتتاح رسمی این پایگاه اکتبر ۲۰۰۳ انجام شد و این تاسیسات را به اولین پایگاه هوایی جدید روسیه تبدیل کرد که از سال ۱۹۹۱ در خارج از این کشور افتتاح شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha