۴۰۰۰ نفر بابت تضامین یا ارائه اوراق بانکی در زندان هستند

تهران _ ایرنا_ رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با اشاره به اصلاح برخی قوانین پولی و بانکی در ماه‌های اخیر و کاهش ورودی‌ها به زندان در قبال محکومان جرایم غیرعمد گفت: اکنون چهار هزار نفر بابت تضامین یا ارائه اوراق بانکی (بدون پشتوانه) در بند گرفتار آمده‌اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی با تشریح آمار زندانیان جرایم غیرعمد در کشور افزود: از جمعیت چهار هزار و ۲۲۷ نفری زندانیان جرایم غیرعمد در کشور فقط ۲.۵ درصد بدهکار دیات ناشی از حوادث کارگاهی، تصادفات رانندگی یا موضوعات شبه عمد هستند.

وی ادامه داد: اکنون ۱۷۸ راننده به دلیل ناتوانی در تامین دیات فوت و جرح، ۳۷ کارگر یا کارفرما به سبب عدم توانایی در پرداخت دیات حین کار و ۷۹ هموطن نیز به دلیل مشکلات در پرداخت دیات شبه عمد یا غیرعمد در بند به سر می برند.

جولایی اظهارداشت: علی‌رغم اینکه نهاد حمایتی ستاد دیه با عنوان ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند ثبت شده و از رمضان سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را شروع کرده است اما اکنون بیش از ۹۸ درصد مراجعان و مددجویان آن را بدهکاران مالی تشکیل می‌دهند.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با تاکید بر نقش مجازات‌های جایگزین حبس در تعدیل جمعیت زندان‌ها گفت: شرایط سخت معیشتی، تزاید قوانین و مقررات محدودکننده و افزایش دامنه ارتکاب جرایم مالی باعث شده تا نمایندگی‌های ستاد دیه در سراسر کشور در راستای استخلاص بدهکاران و به عبارت بهتر گرفتاران ناشی از صدور چک، امضای سفته، قبولی ضمانت‌های بانکی و متاسفانه تعهدات انجام نشده مهریه و نفقه متمرکز بوده و به شناسایی واجدین شرایط و بررسی زمینه‌های آزادی این افراد بپردازند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha