شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی برای صنعت ساختمان تولید شد

تهران- ایرنا- شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی با بهره‌گیری از فناوری نانوپوشش و کنترل انتقال انرژی با تلاش محققان یک شرکت دانش بنیان برای استفاده در صنعت ساختمان و حفاظت از محیط زیست طراحی و تولید شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم وآموزش ایرنا، شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی با بهره‌گیری از فناوری نانوپوشش و کنترل انتقال انرژی، شیشه را به ماده‌ای موثر برای کاهش مصرف انرژی، افزایش روشنایی و دید ساختمان تبدیل می‌کند.

این نوع شیشه‌ها ایده ساختمانی با پنجره‌های بزرگ را محقق می کند، پنجره‌هایی که نور کافی را به ساختمان می‌دهند و نیاز کمتری به مصرف انرژی وجود دارد، این محصول دانش‌بنیان توسط یک شرکت فناور و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید و روانه بازار شده است.

این محصول عبور اشعه مادون قرمز و جذب گرمای حاصل از نور خورشید را به شدت کاهش می دهد و در عین حال امکان عبور بیشترین میزان نور مریی را فراهم می‌کند، این شیشه ها سه برابر بیشتر از شیشه های ۲ جداره عایق حرارت هستند و این ویژگی مزیت های فراوانی همچون جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایی  و محافظت از محیط‌ زیست به دلیل کاهش مصرف انرژی برای تامین گرما و جلوگیری از بخار گرفتن شیشه در فصول سرد را دارد، این نوع شیشه‌ها در انواع مختلف و با راندمان متفاوت تولید می شوند.

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ‌امروزه توجه به بهره‌وری انرژی در طراحی ساختمان‌ها که به عنوان یکی از اصلی ترین مصرف‌کنندگان انرژی هستند از اهمیت بالایی برخوردار است، از کاربرد نانوفناوری در صنعت ساخت شیشه می‌توان به تولید محصولاتی مانند شیشه‌های خود تمیز شونده، شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی و شیشه‌های محافظ در برابر آتش اشاره کرد.

شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی باعث کاهش عبور نور مرئی و همچنین جلوگیری از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان می‌شوند.

این محصول با تایید ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده و در اختیار صنایع قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha