افزایش نگرانی‌ بین‌المللی از گزینه‌های تحریم‌ مالی آمریکا علیه روسیه

تهران- ایرنا- آمریکا که مدعی هدف روسیه در حمله به اوکراین بوده، به نظر می رسد به این بهانه در راستای آسیب زدن به مسکو از طریق اعمال یکسری تحریم های مالی گام برمی دارد؛ تحریم‌هایی که قطعا تنش ها میان دو کشور را تشدید خواهد کرد و اجرای آن تاثیرات منفی در بازارهای جهانی خواهد گذاشت.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، تارنمای خبرگزاری آسوشیتدپرس طی گزارشی در این رابطه عنوان کرد که دولت بایدن یکسری گزینه های مالی را برای اعمال تحریم علیه روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین در نظر داشته است.

از زمان تشدید تنش ها میان روسیه و اوکراین، آمریکا و متحدانش مدعی شده اند که روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد اما کرملین بارها این ادعا را رد کرده و اعلام کرده که واشنگتن با اتهامات واهی به دنبال آسیب زدن به مسکو است.

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که کاخ سفید اعمال یکسری تحریم‌های مالی را علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین در نظر دارد. واشنگتن و متحدانش قول داده اند که در بخش تبادلات مالی بین المللی روسیه را هدف قرار دهند اما تاکنون جزئیات اندکی از اینکه چه تحریم های مالی علیه روسیه ممکن است اعمال شود، منتشر شده.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا آمریکایی ها توانسته اند با اروپایی‌ها بر سر این طرح‌های تحریمی به اجماع نظر دست یابند یا خیر چون تحریم هالی روسیه می تواند بر اقتصاد جهان از جمله اقتصاد اروپا تاثیر منفی بگذارد بنابراین این مسئله مهم و حساس به شمار می‌رود.

از جمله گزینه ها در این راستا حذف روسیه از سیستم مالی بین‌المللی "سوئیفت" بوده که یکی از گزینه های سخت در این راستا محسوب می شود. آمریکایی ها معتقدند که این اقدام به طوری فوری و در درازمدت به اقتصاد روسیه آسیب وارد می کند.

حذف روسیه از سوئیفت می تواند این کشور را از بیشتر تبادلات مالی در دنیا دور کند که شامل عدم توانایی در فروش نفت و گاز می باشد. حدود ۴۰ درصد از درآمد روسیه از فروش نفت و گاز این کشور بوده است.

پیش از این نیز در حوادث مربوط به سال ۲۰۱۴ در اوکراین، آمریکا و ناتو گزینه حدف روسیه از سوئیفت را مطرح کردند که مسکو اعلام کرد این مسئله اعلان جنگ محسوب می شود.

افزایش نگرانی‌ بین‌المللی از گزینه‌های تحریم‌ مالی آمریکا علیه روسیه

اما حذف روسیه از سوئیفت به دیگر اقتصادهای جهان از جمله آمریکا و آلمان آسیب وارد می کند. قانونگذاران آمریکایی اعلام کردند که دولت بایدن در حال بررسی این است که حذف روسیه از سوئیفت تا چه میزان تاثیرات منفی برای اقتصادهای دیگر دارد.

از جمله گزینه مالی دیگر آمریکا علیه روسیه توقف دسترسی مسکو به نظام مالی دلار است. در حالی که پیش از این نیز گزینه توقف دسترسی روسیه به دلار مطرح بوده، کارشناسان معتقدند این کزینه می تواند به تبادلات مالی روسیه فراتر از مرزهای این کشور آسیب وارد کند. مقامات دولت بایدن اعلام کردند که در حال بررسی این گزینه و تاثیرات آن بر اقتصاد جهان هستند.

همچنین کنترل بخش صادرات جهانی به روسیه نیز گزینه متحمل دیگر است. جن ساکی مسئول رسانه ای کاخ سفید اخیرا تایید کرده است که واشنگتن در حال بررسی اعمال گزینه کنترل صادرات با این هدف است که دسترسی روسیه به تکنولوژی های برتر جهان قطع شود.

گزینه دیگر اعمال تحریم علیه پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ است که البته حرف و حدیث های زیادی در این رابطه مطرح است. کارشناسان معتقدند آمریکا نگران است در صورت تحریم این پروژه روابط اش با آلمان خدشه دار شود. قانونگذاران آمریکایی پیش از این مدعی شده بودند که روسیه با این پروژه به دنبال نفوذ و تسلط بیشتر بر اروپاست بنابراین باید متوقف شود. جمهوری خواهان به دنبال اعمال تحریم فوری علیه پروژه نورد استریم ۲ هستند اما دمکرات ها می گویند فقط در صورت حمله روسیه به اوکراین در این راستا اقدام خواهند کرد.

همچنین دولت آمریکا به دنبال این بود تا تحریم هایی را علیه دایره قدرت و افراد نزدیک به دایره قدرت مسکو اعمال کند. اعمال تحریم های مالی علیه این افراد نزدیک به کرملین و همچنین مسدود کردن دارایی های خارجی شان از جمله این گزینه ها است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha