یک مقام در سئول از شلیک احتمالی دو موشک کروز توسط کره شمالی خبر داد

تهران – ایرنا – یک مقام کره جنوبی اعلام کرد که به نظر می‌رسد کره شمالی حداقل دو موشک کروز شلیک کرده که این اقدام پنجمین دور پرتاب موشک پیونگ یانگ در سال جاری است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از یونهاپ، این مقام نظامی کره جنوبی که خواست نامش ذکر نشود، به خبرنگاران گفت: هنوز نیازمند انجام یک تحلیل با جزئیات (درباره پرتاب‌های موشک) هستیم. اما باید تاکید کنم که اگر چنین موشکهایی به سمت جنوب پرتاب شوند، سامانه‌های شناسایی و رهگیری ما هیچ مشکلی برای مقابله با آن ندارند. وی در عین حال از ارائه جزئیات موضوع از جمله مکان دقیق شلیک موشکها خودداری کرد.

کره شمالی روز ۱۷ ژانویه نیز دو پرتابه که آنها را موشکهای هدایت شونده تاکتیکی نامید شلیک کرد و سه روز پیش از آن نیز دو موشک دیگر را ظاهرا از واحدهای نصب شده روی خط آهن شلیک کرد.

این کشور همچنین روزهای ۵ و ۱۱ ژانویه موشکهای فراصوت (هایپرسونیک) پرتاب کرد و نگرانی‌ها در این خصوص را افزایش داد که ممکن است این موشکها بتوانند از دفاع موشکی کره جنوبی عبور نمایند، هرچند که درستی این ادعاها هنوز مشخص نشده است.

دولت کره شمالی پنجشنبه گذشته تهدید کرد که وقفه داوطلبانه خود بر آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد را پایان خواهد داد که این می‌تواند نشانه‌ای از اقدامات تحریک‌آمیز پیونگ‌یانگ باشد.

در عین حال یک مقام کره جنوبی روز سه‌شنبه گفت که این کشور هیچ نشانه‌ای از تلاش کره شمالی برای احیای تونل‌های زیرزمینی در سایت آزمایش هسته‌ای "پونگی‌-ری" مشاهده نکرده است.

ارزیابی این مقام سئول در حالی است که "اولی هاینونن" معاون سابق مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در هفته جاری به "صدای آمریکا" گفت که کره شمالی این سایت را حفظ کرده و شواهدی از تحرکات مشاهده شده است.

در مه ۲۰۱۸ کره شمالی در نمایشی از آمادگی برای از میان برداشتن برنامه هسته‌ای آن کشور، ادعا کرد که این سایت را نابود کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha