مجلس از عملکرد شرکت سیاحتی علیصدر همدان تحقیق و تفحص می‌کند

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت سیاحتی علیصدر همدان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه(۵ بهمن ماه) بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت سیاحتی علی صدر همدان  در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

فتح الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح این تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت سیاحتی علیصدر همدان انتقاد کرد.

در پایان نمایندگان با ۱۶۷ رای موافق با تحقیق و تفحص از غارعلیصدر همدان موافقت کردند.

در متن گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از غارعلیصدر همدان آمده است: غار علیصدر به عنوان یک موهبت الهی و یک ظرفیت بررگ و مهم توریستی در شهرستان کبودراهنگ واقع شده است و سالیانه میزبان صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی است چنانکه قبل از کرونا ۶۰۰ هزار نفر از این غار بازدید کردند.

 در ادامه این گزارش آمده است: این غار با ده‌ها میلیارد تومان درآمد به عنوان یک فرصت طلایی برای توسعه منطقه محسوب می‌شود و بر اساس آمار و اطلاعات موجود درآمد این غار در پنج سال گذشته علیرغم کرونا ۱۲۵ میلیارد تومان بوده است. علاوه بر اینکه صدها میلیارد تومان از طریق املاک اطراف غار که اجاره داده می شود درآمد کسب می‌شود.

در ادامه این متن آمده است: علیرغم این همه درآمد، اداره کل میراث فرهنگی استان همدان این غار را به ۸۰۰ میلیون تومان در سال به شرکت سیاحتی علیصدر اجاره داده است. ضمن اینکه شرکت سیاحتی علیصدر اخیرا توسط دیوان محاسبات به دلیل عدم پرداخت حقوق دولتی به پرداخت ۱۷ میلیارد تومان محکوم شده که حکم در مرحله اجراست.

در این متن تحقیق و تفحص تاکید شده است: از سوی دیگر کارگران زحمتکش غار که سالیان سال است در شرایط نامطوب و سخت مشغول فعالیت هستند با حداقل حقوق مواجه بوده و ده‌ها نفر از آنها اخراج شده‌اند یا قراردادهای ناعادلانه با آنها منعقد شده و تاکنون شاهد تجمعات مختلف از سوی کارگران بوده‌ایم که آخرین آن اوایل هفته جاری شهریور ۱۴۰۰ در مقابل استانداری همدان بوده است.

در متن تحقیق و تفحص یادآور شد: وضعیت حقوق‌های دریافتی اعضای هیات مدیره، مدیران دفتر مرکزی شرکت، قراردادها و نحوه استخدام‌ها، هزینه‌ها ودرآمدها، کمک‌های شرکت سیاحتی به افراد و نهادها و ادارات، نوع و نقش استانداری  و ...همچنان در هاله‌ای ازابهام قراردارد. اگر درآمد متوسط سالیانه این شرکت را سالیانه ۲۵ میلیاردتومان درنظر بگیریم این شرکت فقط در ۱۰ سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته است و مشخص نیست با این همه درآمد چرا اکنون قادر به تامین حقوق کارگران خود نیست و پس اندازی هم برای شرایط امروز ندارد و کارگران را به بیمه بیکاری معرفی نموده وغار را تعطیل کرده‌اند.  

در ادامه این متن آمده است: همه ساله و تقریبا هرماه شاهد تصادفات منجر فوت در مسیرهای منتهی به غار هستیم که به شدت حادثه خیز هستنددر حالی که این امکان وجود دارد با درآمدهای غار حداقل مانع مرگ ده‌ها نفر شد یا حداقل امکانات مناسب در اطراف غار ایجاد کرده است.

در این متن خاطرنشان شد: این موارد و مسائل مهم دیگر ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد، مدیریت درآمد و هزینه و سایر مسائل مرتبط با غار علیصدر را ضروری ساخته است لذا در راستای احقاق حقوق مردم و انجام وظایف نمایندگی درخواست تحقیق وتفحص از غار علیصدر در سه دهه گذشته  امری ضروری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha