گفت و گوی مشاور امنیت ملی آمریکا با سفرای امارات و عربستان درباره یمن

نیویورک- ایرنا- مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با سفرای امارات عربی متحده و عربستان سعودی بر تعهد واشنگتن به امنیت این دو کشور تاکید و درباره عملیات های اخیر یمن در پاسخ به تجاوزهای این دو کشور گفت و گو کرد.

کاخ سفید دوشنبه شب به وقت محلی اعلام کرد جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید  با "یوسف العتیبه"  سفیر امارات عربی متحده و "ریما بنت بندر آل سعود" سفیر عربستان سعودی در واشنگتن دیدار کرد.

این دیدار برای گفت و گو درباره عملیات‌های موفق اخیر نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی یمن علیه اهداف نظامی در امارات و عربستان سعودی انجام شد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، سفرای عربستان و امارات و سالیوان در مورد تلاش‌های مشترک برای پاسخگو کردن حوثی‌ها (انصار الله) گفت و گو کردند.

در این بیانیه آمده است  سالیوان بر تعهد آمریکا به امنیت امارات و عربستان سعودی که ده‌ها هزار شهروند آمریکایی در آنجا زندگی و کار می‌کنند، تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا  مدعی تعهد آنها به تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در یمن از طریق یک فرآیند سیاسی شد و بر اهمیت پایبندی همه طرف‌های درگیر به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در تشریح عملیات جدید علیه امارات و عربستان اعلام کرد که مراکز حیاتی دبی و پایگاههای نظامی حساس سعودیها در مناطق جازان و عسیر با شمار زیادی از پهپادها هدف قرار گرفت .

"یحیی سریع" روز دوشنبه در بیانیه ای تصریح کرد: نیروهای موشکی و پهپادی یمن ، عملیات "طوفان ۲ " را در پاسخ به تشدید تجاوزات و جنایات ائتلاف سعودی ، انجام داد.

وی تصریح کرد: نیروهای مسلح یمن در چارچوب عملیات «طوفان ۲»پایگاه هوایی الظفره و مراکزی حیاتی در دبی را با شمار زیادی موشک بالستیک از نوع ذوالفقار  هدف قرار دادند.

سریع گفت: این نیروها همچنین مراکز حیاتی دبی را هدف شمار زیادی از پهپادهای صماد ۳ قرار دادند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha