۵ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۸
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84625499
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سخنرانی رئیسی در دومای روسیه؛ عمق روابط راهبردی

مسکو- ایرنا- آیت الله سید ابراهیم رئیسی تنها رئیس جمهوری در جهان است که در سه سال گذشته آن هم در شرایط کرونایی در دومای روسیه حضور یافت و سخنرانی کرد.کارشناسان این رویداد را نشان از اهمیت روابط تهران- مسکو می‌دانند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مسکو، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران که چهارشنبه گذشته با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در کرملین دیدار کرده بود، در پنجشنبه آن نیز با حضور در مجلس دومای روسیه، با استقبال گرم نمایندگان این کشور مواجه شد.

در تاریخ ۳۰ ساله دومای روسیه که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دسامبر ۱۹۹۱ در دوره روسیه معاصر آغاز بکار کرد، تنها ۹ رئیس جمهوری از جمله سید ابراهیم رئیسی در آن سخنرانی کرده‌اند که نشانه احترام خاص روسیه به این کشورها و توجه به توسعه روابط با آن است.

در سه سال گذشته نیز تنها رئیس جمهوری که آن هم در شرایط کرونایی از دوما دیدن کرد، رئیسی رئیس جمهوری ایران بوده است.

آخرین مقاماتی که در دومای روسیه سخنرانی کردند، مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸ و ایکور دودون رئیس جمهوری پیشین مولداوی در ۲۱  نوامبر ۲۰۱۸ بوده‌اند.

در دیدار رئیس جمهوری ایران از دومای دولتی روسیه، نمایندگان با تشویق و ایستادن از او استقبال کردند. در هنگام سخنرانی نیز نمایندگان این مجلس، چندین بار با تشویق‌های مکرر مهر تاییدی بر سخنان رئیسی زدند.

رئیسی کریسمس و سال نو میلادی را به نمایندگان و مردم روسیه تبریک گفت و از جدایی جامعه مدرن از پیوندهای معنوی ابراز تاسف کرد. همچنین یادآور شد که ایران درگیر ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

وی با تاکید بر اینکه ساخت سلاح هسته‌ای، بخشی از استراتژی دفاعی ایران نیست، یادآور شد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۵ بار تایید کرده است که هیچ گونه تخلفی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود ندارد.

سخنرانی رئیسی در دومای روسیه؛ عمق روابط راهبردی

وی همچنین تأیید کرد اگر غرب به طور موثر و جدی تحریم‌های ضد ایرانی را لغو کند، تهران آماده است تا در جریان مذاکرات جاری در وین به توافق‌هایی دست یابد.

 در سخنان رئیس جمهوری ایران، جایگاه ویژه‌ای به روابط دوجانبه داده شد. او به طور خلاصه به دیدار سه ساعته روز قبل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اشاره کرد که طی آن هر دو مقام، توافق کردند که باید تلاش‌های بیشتری برای توسعه روابط انجام شود.

رئیس جمهوری ایران از نمایندگان مجلس دومای دولتی روسیه نیز خواست تا همین کار را انجام دهند و افزود: نمونه موفق همکاری ایران و روسیه در سوریه ممکن است الگویی موثر برای توسعه روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف باشد.

رئیسی تأکید کرد: اصلی‌ترین کاری که برای تأمین منافع دو کشور باید انجام شود، جلوگیری از نفوذ عناصر سوم به امور داخلی است. ناتو به بهانه‌ها و پوشش‌های مختلف دست به نفوذ به فضاهای جغرافیایی کشورها می‌زند و کشورهای مستقل را تهدید می‌کند. چنین رفتاری در نهایت منجر به فروپاشی اتحاد آتلانتیک شمالی خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری ایران، «اکنون آمریکا و ناتو در ضعیف‌ترین موقعیت‌ها قرار دارند». با وجود این می بینیم که تمایل به سیاست توسعه‌طلبانه از بین نرفته است، برعکس آن را در دستور کار خود قرار می‌دهند و مهمترین هدف، تضعیف درونی دولت‌های مستقل است و تلاش می‌کنند که با اعمال تحریم‌های اقتصادی و بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی کشور، به هدف خود برسند.

رئیسی در سخنرانی خود در دوما به دو نکته اشاره کرد که به باور او برای ایران و روسیه مشترک است: ضدیت با آمریکا و ناتو و مسئله تحریم‌ها.

وی تصریح کرد آمریکا پس از "فرار از عراق و افغانستان" در "ضعیف‌ترین وضعیت خود" قرار دارد.

رئیس جمهوری نقش ناتو را مخرب دانست و از ناتوی فرهنگی نیز سخن گفت.
کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت طی سه سال گذشته نخستین رئیس جمهوری یک کشور است که آن هم در شرایط کرونایی در دومای روسیه حضور پیدا می‌کند و با استقبال گرم رئیس و نمایندگان دوما مواجه می‌شود.

جلالی افزود: در استقبال از رئیسی و برای احترام به وی همه نمایندان بپا خاستند و در بین سخنرانی رئیس جمهوری ایران، نمایندگان بارها ایشان را مورد تشویق قرار دادند، همچنین زمان خروج هم بدرقه بسیار خوبی از رئیس جمهوری کشورمان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha