توسعه معیشت استان ها و شهرهای مرزی اولویت اساسی دولت سیزدهم و وزارت کار است

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزییات مصوبه هیات وزیران درباره برنامه ملی تقویت کسب و کار، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی را اعلام کرد و گفت که توسعه معیشت استان ها و شهرهای مرزی اولویت اساسی دولت سیزدهم و وزارت کار است.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، «محمود کریمی بیرانوند» در تشریح جزییات مصوبه هیات وزیران درباره برنامه ملی تقویت کسب و کار، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی گفت: شهرهای مرز نشین سالها است که  از مزیت اصلی خود به عنوان پایگاههای صادراتی انواع کالا و خدمات دور افتاده اند.  برهمین اساس و بدلیل اهمیت موضوع و نقشی که  استانها و شهرهای مرزنشین در توسعه کسب و کارهای کشور و هم در توسعه و افزایش رفاه و معیشت دارند، طی دو جلسه ای که شورای عالی اشتغال به ریاست آیت الله رییسی برگزار کرد، دو مصوبه در شورای عالی اشتغال در این خصوص به تصویب رسید.  

وی در همین باره به مصوبه هیات وزیران در خصوص  برنامه ملی تقویت کسب و کار، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: عمده راهبردی که در این مناطق برای پایداری مشاغل به کار گرفته خواهد شد این است که تجارت کالایی و تجارت خدماتی را به مزیت های  این شهرها اضافه کنیم. 

وی ادامه داد: همچنین تسهیلاتی را که در این شهرها و استانها  به کسب و کارها ارایه می شود  نیز در راستای مزیت اصلی آنها که در واقع همان بهبود صادرات است تخصیص داده شود . 

کریمی بیرانوند افزود: زیر ساخت‌هایی را هم که باید در حوزه بازارچه های مرزی و هم در بحث مجوزها و آسان  کردن صادرات از مناطق مرزی صورت گیرد را از همان مناطق سازماندهی خواهیم کرد. 

وی توضیح داد که همچنین ظرفیت‌هایی که خود مناطق در صادرات خواهند داشت را نیز تقویت خواهیم کرد . در خصوص  پایانه های صادراتی نیز  بحث بازار سازی محصولات تولیدی را دنبال خواهیم کرد.   

این مقام مسوول یادآور شد وگفت : بسیاری از کسب و کارها که در مناطق غیر مرزی  وجود دارند تولیدات و محصولات خیلی خوبی دارند، اما همان استانهای همجوار که می توانند با استان های صادراتی رابطه داشته باشند  و حصولات خود را عرضه کنند امروز این ارتباط اندک است که در این زمینه به دنبال شبکه سازی میان استانهای غیر مرزی با استانهای مرزی در حوزه صادرات بویژه در حوزه مشاغل خانگی هستیم که همه اینها در بسته اقدامات معیشتی دیده شده و پیگیری خواهد شد. 

به گزارش ایرنا، سخنگوی دولت امروز از تصویب برنامه ملی تقویت کسب و کار و معیشت مرزنشینان در دولت خبر داد و در توییت نوشت: با همراهی مردم و جدیت دولت اشتغال پایدار و زودبازده در ۱۷ استان مرزی به ثمر خواهد نشست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha